Rozbito grupę przestępczą. Wśród zatrzymanych funkcjonariusze KAS [WIDEO]

2023.02.16 11:07
Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów, czym naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 mln zł. W związku z tą sprawą, zatrzymano 18 obywateli Polski, w tym 7 funkcjonariuszy KAS z przejścia granicznego w Bobrownikach.
Rozbito grupę przestępczą. Wśród zatrzymanych funkcjonariusze KAS [WIDEO]
Fot: SG

Skarb państwa stracił niemal 440 mln zł!

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej we współpracy z funkcjonariuszami podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów i CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Działania wspierał Europol. Jej członkowie odpowiedzą za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski.

Czynności przeprowadzono w ramach śledztwa nadzorowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

- Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów, czym naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 437 mln zł - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W szeroko zakrojonych działaniach, których realizacja miała miejsce w minionym tygodniu wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy różnych służb, w tym ponad 100 funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG.

Na czele grupy stał 59-latek pochodzący z Podlasia

Na terenie woj. podlaskiego oraz mazowieckiego zatrzymano 18 obywateli Polski.

- Przeszukano ponad 30 adresów, z wykorzystaniem m.in. psów służbowych KAS szkolonych do wykrywania pieniędzy, użyto również specjalistycznego urządzenie poszukiwawczego (georadar) do wyszukania ewentualnie zakopanych skrytek z pieniędzmi - przekazała rzeczniczka SG.

Na czele zorganizowanej grupy przestępczej stał zatrzymany w Warszawie 59-letni obywatel Polski pochodzący z woj. podlaskiego. Mężczyzna mieszkał w Warszawie. Był on odpowiedzialny za zamawianie papierosów w Białorusi, za organizację przemytu papierosów przez granicę oraz za ich dalszą dystrybucję.

- W miejscu jego zamieszkania zabezpieczono m.in. 190 tys. zł, 95 tys. euro oraz 6 kg złota, a także znaczne kwoty pieniędzy pochodzące z przestępstwa, które ukrywał u członków swojej rodziny. Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemytu papierosów, prania brudnych pieniędzy i korumpowania funkcjonariuszy. Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Zatrzymano 7 funkcjonariuszy KAS

Funkcjonariusze Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS zatrzymali łącznie 7 funkcjonariuszy KAS pracujących na przejściu granicznym w Bobrownikach.

- Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 400 tys. euro, w zamian za umożliwienie przemytu papierosów w samochodach ciężarowych. W toku przeszukania ich miejsc zamieszkania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy i pojazdów o łącznej wartości 382 tys. zł. Zatrzymani funkcjonariusze KAS zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Wszczęto wobec nich procedurę zwolnienia ze służby - wyjaśniła mjr Zdanowicz.

W grupie przestępczej była wyznaczona osoba do kontaktów z zatrzymanymi funkcjonariuszami KAS. To 49-letni obywatel Polski, który m.in. wypłacał skorumpowanym funkcjonariuszom pieniądze. W miejscu jego zamieszkania ujawniono i zabezpieczono 582 tys. zł w gotówce.

6 podejrzanych trafiło do aresztu tymczasowego

Pozostałe zatrzymane osoby to 7 mężczyzn w wieku od 33 do 58 lat oraz 2 kobiety w wieku 53 i 35 lat. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przemytu papierosów. Wobec 6 podejrzanych Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, zaś wobec 1 osoby policyjny dozór. Wobec 2 podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwocie po 300 tys. zł.

- Struktura rozbitej grupy przestępczej była bardzo dobrze zorganizowana i zhierarchizowana, istniał stały podział zadań i ról pomiędzy jej poszczególnymi członkami. W toku przeprowadzonych czynności w sumie zabezpieczono majątek wart 8,8 mln zł należący do członków zorganizowanej grupy przestępczej w postaci: gotówki w różnych walutach, 8 kg złota w sztabkach i biżuterii, monet kolekcjonerskich, luksusowych zegarków i pojazdów – wśród nich mercedesa wartego ponad 500 tys. zł, zarejestrowanego na terenie Białorusi - dodała rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału SG.

Postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Podlaskiego Oddziału SG wraz z funkcjonariuszami Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS i CBŚP pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Zatrzymania były poprzedzone wielomiesięcznym rozpracowaniem operacyjnym członków grupy przez funkcjonariuszy zaangażowanych w sprawę.

Zobacz nagrania:Tak o sprawie opowiadają oficerowie operacyjni z Podlaskiego Oddziału SG:

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1576 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39