Rozpoczął się sezon grzewczy w Białymstoku

2023.10.11 07:54
Enea Ciepło rozpoczęła oficjalnie sezon grzewczy w naszym mieście. Możemy śmiało ustawić już nasze grzejniki na piątki.
Rozpoczął się sezon grzewczy w Białymstoku
Fot: Enea Ciepło

Enea Ciepło już 28 września włączyła centralne ogrzewanie we wspólnotach i
spółdzielniach mieszkaniowych. Jednak oficjalny sezon grzewczy rozpoczął się we wtorek (10 października).

Spółka ogrzewa budynki użyteczności publicznej i mieszkania białostoczan

Białostocka spółka zapewnia dostawy ciepła dla ponad 230 tys. mieszkańców Białegostoku i pobliskiego Kleosina. W sezonie grzewczym ogrzewać będzie ponad 4 040 budynków. Wśród nich blisko 2,9 tys. to budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe.

240 to budynki użyteczności publicznej, takie jak: szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola. Enea Ciepło ogrzewa również białostockie dworce, stadiony, hospicja, domy kultury, a także obiekty handlowe.

Ponad 96 proc. energii cieplnej pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii

Enea Ciepło zapewnia, że jest jedną z niewielu spółek w Polsce, które posiadają efektywny energetycznie system ciepłowniczy, wykorzystujący w głównej mierze wysokoprocentową kogenerację oraz odnawialne źródła energii. W sezonach letnim i wiosennym odbyły się modernizacje sieci, które mają przyczynić się do oszczędności ciepła i niezawodności dostaw.

- Wiosną i latem modernizowaliśmy infrastrukturę ciepłowniczą. Do końca września 2023 r. Enea Ciepło przebudowała 5,56 km wyeksploatowanych sieci kanałowych starszej generacji na sieci preizolowane. W tym czasie wykonanych zostało też ok. 1,17 km zupełnie nowych sieci ciepłowniczych, również w technologii preizolowanej, co znacznie poprawia efektywność przesyłu ciepła. Realizowane przez nas każdego roku inwestycje przekładają się na wzrost efektywność energetycznej dostawy ciepła, spadek straty ciepła na przesyle i zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. To z kolei wpływa na ograniczenie emisji i ograniczenie kosztów – powiedział Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39