Rozpoczęły się wakacje. Warto zadbać o to, by były bezpieczne

2020.06.29 15:19
Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w tym roku.
Rozpoczęły się wakacje. Warto zadbać o to, by były bezpieczne
Fot: policja.gov.pl

Jak podaje Komenda Główna Policji, każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach i skłonienie do refleksji użytkowników dróg.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Statystyki dotyczące wypadków z minionej doby

W trakcie minionej doby na terenie kraju doszło do siedmiu wypadków ze skutkiem śmiertelnym (w województwie podlaskim nie odnotowano wypadku ze skutkiem śmiertelnym). W sumie od początku tegorocznych wakacji liczba ta wynosi - 15.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Spot dot. wakacyjnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym z 2019r.Proste, ale niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci apelują:

- sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych;

- respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach;

- dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności;

- zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami;

- nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach;

- sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu;

- ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem;

- obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

938 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39