Rozprawa na temat miłości i jej sensu. Przed nami "Wariacje enigmatyczne" [KONKURS]

2023.10.11 07:55
Podczas tego spektaklu emocje sięgają zenitu. Czy kobiety mają super moce? Wygląda na to, że tak, bo nawet z największego twardziela są w stanie wydobyć duszę wrażliwca.
Rozprawa na temat miłości i jej sensu. Przed nami "Wariacje enigmatyczne" [KONKURS]
Fot: Krzysztof Karpiński

"Wariacje enigmatyczne" Edwarda Elgara to kolejna propozycja białostockiego Nie Teatru. Podczas tego wieczoru serca widowni skradną wybitna gra aktorska i wciąż narastające emocje towarzyszące dyskusji dwóch mężczyzn.

Fabuła przedstawienia:

Przenosimy się na położoną na Morzu Norweskim tuż pod kręgiem polarnym wyspę Rosvannoy. Lada dzień nastanie tutaj sześciomiesięczna pora nocna. Do domu wybitnego pisarza i noblisty – Abela Znornko przybywa w odwiedziny dziennikarz Erik Larssen.

Ich spotkaniu towarzyszą wciąż narastające emocji i zaskakujących zmian nastroju, które oddziaływują w niezwykły sposób na odbiorców całego widowiska. Przysłuchując się ich rozmowie dowiemy się, jak widzą oni miłość do kobiety. Dialog ten wywoływać będzie pełen wachlarz ludzkich uczuć i emocji, zaczynając od płaczu, przez złość, aż do śmiechu. Bohaterowie - męscy trawdziele okażą swoje wrażliwe oblicze, gdy pojawi się między nimi kobieta…

Autorstwo i obsada

Autorem spektaklu jest Eric Emmanuel-Schmitt. Przekładu dokonała Barbara Grzegorzewska. Widowisko wyreżyserował Piotr Dąbrowski. Na scenie zobaczymy dwóch fenomenalnych aktorów: Piotra Cyrwusa w roli Erica Larssena orz Piotra Dąbrowskiego, który wcieli się w postać Abela Znorko.

Co o sztuce mówi sam jej autor?

Eric-Emmanuel Schmitt podkreśla, że jest to najbardziej autobiograficzna z jego sztuk. Artysta zaznał w swoim życiu zdrady i zupełnie jak Abel cierpiał z jej powodu. Walczył z osamotnieniem i tak jak bohater zaznał ukojenia w pisaniu. Życie autora nie pozbawione było także miłości romantycznej, prostej i codziennej. Tej, związanej z obecnością ukochanej osoby pomimo przeciwności losu. Ta część jego życiorysu nawiązuje do drugiego bohatera - Erika.

- Tak jak obaj doświadczyłem -znosiłem - grę masek, zastępowanie tożsamości. Miłość, która niekoniecznie idzie w parze z apetytem seksualnym. Doskonale znam ten niepokój, tę utratę siebie, która pozwala, w końcu, znaleźć więcej niż samego siebie. Często użyczałem tym dwóm postaciom moich labiryntów uczuciowych - mówi Eric-Emmanuel Schmitt.

Przedstawienie zobaczyć będziemy mogli już w najbliższą sobotę, 14 października o godzinie 19:00 na deskach białostockiego Nie Teatru.

Na naszym portalu trwa konkurs, w którym możecie wygrać zaproszenie na te niezwykle emocjonalne przedstawienie. KONKURS

Szczegóły dotyczące spektaklu: "Wariacje enigmatyczne" Edwarda Elgara w Nie Teatrze

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1102 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39