Rusza festiwal "Inny wymiar"

2008.09.02 00:00
Przedwojenny Białystok zachwycał narodowościową i kulturową mieszanką. Charakter nadawali mu Polacy, Żydzi, Rosjanie, Niemcy i Białorusini. Festiwal "Inny wymiar", który rozpoczyna się dzisiaj, ma przypomnieć tamtą wspaniałą atmosferę.

W programie koncerty, pokazy filmów, prezentacje multimedialne i dyskusje. Festiwalowe miejsca to m.in. kino Forum, kawiarnia Fama oraz Rynek Kościuszki. Warto tam zaglądać, tym bardziej że na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do niedzieli.

Miasto wielu kultur
Imprezę otworzy wystawa fotograficzna "Fabryka Nowika" Przemysława Andruka prezentująca stare białostockie fabryki. Zostanie uzupełniona pokazem multimedialnym, o którego ilustrację muzyczną zadba Piotr Chociej (Fama, godz. 18). Również dzisiaj rozpoczyna się przegląd "Sąsiedzi", w ramach którego zostanie pokazanych 8 filmów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Środa będzie poświęcona problematyce białoruskiej. Na początek debata "Dokąd zmierza Białoruś?" z udziałem dziennikarzy, literatów i działaczy politycznych z Polski, Białorusi, Litwy. Poprowadzi ją Marcin Rębacz z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Białoruś. Kolejnymi punktami programu będą filmy, a wśród nich "Muzyczna partyzantka" Mirosława Dembińskiego - obraz białoruskiej sceny rockowej tęskniącej za wolnością.

Kolejnego dnia (czwartek) Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów w Łodzi w ramach Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz pokaże filmy, m.in. "Pięć miast", a w nim portrety przedwojennego Lwowa, Warszawy, Wilna, Krakowa i Białegostoku. Na placu miejskim zagra Chanajki Klezmer Band. Natomiast w piątek na cmentarzu ewangelicko - augsburskim zostanie otwarta wystawa fotografii prezentujących społeczność niemiecką przedwojennego Białegostoku.

Smakowity, muzyczny weekend
W sobotę największą atrakcją będzie plenerowy koncert ukraińskiego zespołu Tartak (eksperymentuje z rapem, hard core'm, funkiem, współczesnymi brzmieniami i muzyką tradycyjną) i polskiego Psio Crew (łączy muzykę góralską z elektroniką, drum'n'bassem, hip hopem, jazzem). W niedzielę na Rynku Kościuszki będzie można skosztować smakołyków przywiezionych przez Litwinów czy Białorusinów. Zaplanowano również międzynarodowy kiermasz książek. Wieczorem można się wybrać do supraskiego Teatru Wierszalin na "Reportaż o końcu świata" (bilet 12 zł, bezpłatny dojazd autokarem) albo na koncert "Narodny Albom" (plac przed BOK-iem). Na ten białoruski projekt złożyły się piosenki m.in. rosyjskie, polskie, niemieckie, żydowskie oraz pochodzące z białoruskiego folkloru. Ich tematy to m.in. sąsiedztwo kulturowe oraz szacunek do własnej odmienności i odmienności innych. W przedsięwzięciu wzięli udział czołowi białoruscy muzycy, m.in. Kasia Kamocka, Lawon Wolski i reszta zespołu N.R.M. oraz Aleksandr Pamidorau.

Festiwal "Inny wymiar" organizuje Białostocki Ośrodek Kultury.

andy

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39