Ruszył Festiwal Podlaskie Sploty

2023.05.10 15:34
Rusza projekt Podlaskie Sploty - IV Festiwal Tkactwa. Projekt ma upowszechniać i chronić tradycyjne tkactwo.
Ruszył Festiwal Podlaskie Sploty
Fot: PIK

- Projekt zakłada wiele wspaniałych działań, między innymi warsztaty z mistrzami tkactwa, aby to piękne stare rzemiosło przekazać młodszemu pokoleniu. Będą też pokazy, wystawy i wielki piknik tkacki 11 czerwca, na który już dziś zapraszamy – mówi Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

W Spodkach PIK można zobaczyć wystawę prac tkackich młodego pokolenia. Dzień później na Dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się Piknik Tkacki. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy przy krosnach, obejrzeć tkaniny wykonywane w różnych technikach. Natomiast w końcu czerwca rozpoczną się warsztaty z mistrzami tkactwa. Będzie pięć kilkudniowych warsztatów. W ramach projektu uda się przeszkolić trzydzieści osób. Nauczą się przygotowywać krosna do pracy, osnuwać, tkać i wykańczać tkaniny. Rekrutacja na warsztaty już się rozpoczęła. Można wybrać jedno z pięciu szkoleń: warsztat tkaniny przetykanej (radziuszki), sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, chodników oraz tkaniny wybieranej tzw. „pereborów".

- Cieszę się bardzo, że już kolejny raz będę prowadziła warsztaty w Podlaskim Instytucie Kultury i że PIK tak wspiera i promuje tkactwo. Osoby które uczę pracują u mnie zaledwie kilka dni, ale potem dostaję od nich zdjęcia ich prac. Widać, że się zachwyciły tkactwem i robią to. To ogromna radość. Naprawdę przez te kilka dni można się podstaw tkania nauczyć – przekonywała Karolina Radulska, mistrzyni tkaniny dwuosnowowej.

Po warsztatach przyjdzie czas na wystawy. Odbędą się one z w trzech gminach na północy regionu – w Suwałkach, Filipowie i Nowince. Na ekspozycjach będzie można podziwiać tkaniny z zasobów mieszkańców tych gmin.

Projekt zakończy się w listopadzie. Ostatnie działanie to wydanie publikacji, która będzie zawierała siedemnaście opracowanych wzorów radziuszek. To swego rodzaju instruktaż dla przyszłych tkaczek.

Festiwal Podlaskie Sploty jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 68 tys. zł oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1297 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39