Ruszył projekt "Wakacje z WOT". Chętnych jest wielu

2019.06.26 08:34
Kilka dni temu ruszył projekt "Wakacje z WOT". Na szkolenie podstawowe zgłosiło się już 100 ochotników.
Ruszył projekt "Wakacje z WOT". Chętnych jest wielu
Fot: DWOT

Już kilka dni po rozpoczęciu wakacji zgłosiło się 100 ochotników, by rozpocząć szkolenie podstawowe w ramach projektu "Wakacje z WOT". To największa inicjatywa skierowana do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy chcą przejść szesnastodniowe szkolenie podczas przerwy w nauce. Szkolenie to kończy się przysięgą wojskową.

Projekt umożliwia połączenie życia osobistego i zawodowego ze służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Łącznie przechodzi je ponad 100 osób z całego regionu. 70% kandydatów ma od 18 do 24 lat. Warto wspomnieć, iż wśród szkolących się jest jedynie 17 kobiet.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Od sierpnia ochotnicy będą ćwiczyli w ramach szkoleń rotacyjnych, które organizowane są najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym.

Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa przez 3 lata. Dzieli się go na 3 etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

Kolejne szkolenia kandydatów do służby w 1. PBOT odbędą się w terminach: 13-28 września (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 21-28 września (żołnierze rezerwy). Wszyscy, którzy chcieliby wstąpić do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powinni zgłosić się już teraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Aktualnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 20 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tys. pełni służbę w woj. podlaskim.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1078 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39