Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ile miejsc jest w białostockich placówkach?

2019.05.13 13:45
W poniedziałek (13.05) rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Dotyczy ona zarówno absolwentów gimnazjów, jak i szkół podstawowych.
Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ile miejsc jest w białostockich placówkach?
Fot: JF

Każdy kandydat może wybrać kilka szkół

Miasto przygotowało ponad 8,5 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Oferta skierowana jest do podstawówek oraz gimnazjów. Każdy zainteresowany może wskazać maksymalnie 6 placówek. Szkoły należy ułożyć według preferencji, uwzględniając poziom zainteresowania daną placówką. Placówka wskazana na pierwszej pozycji nazywana jest szkołą pierwszego wyboru. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów w wybranych szkołach.

Ciekawostką jest fakt, iż tegoroczni absolwenci gimnazjów i podstawówek pójdą do zupełnie innych klas. Jak to? Otóż pierwsi z nich będą uczyli się 3 lata, z kolei ci drudzy – 4. Jako że w naborze uczestniczą 2 roczniki – trzeba było przygotować podwójną liczbę miejsc.

- Taka sytuacja jest związana z drastycznymi zmianami w oświacie, które rozpoczęły się w 2016 roku. Szkoły ponadpodstawowe przyjmą w swoje progi jednocześnie absolwentów trzyletnich wygasających gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Od trzech lat przygotowywaliśmy na ten trudny czas – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Rekrutacja odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego – bialystok.edu.com.pl. Łącznie na kandydatów czeka 8607 miejsc, w tym 4196 dla absolwentów gimnazjów i 4411 dla absolwentów szkół podstawowych.

Miasto postanowiło utworzyć w związku z tym 300 klas – 146 dla absolwentów po gimnazjach i 154 – po szkołach podstawowych. W sumie młodzież ma do wyboru: 15 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia.

Wnioski są wypełniane elektronicznie, ale i tak dokumenty trzeba złożyć osobiście

Kandydaci wypełniają wnioski elektronicznie. Później po ich wydrukowaniu i podpisaniu muszą dostarczyć dokumenty do szkoły pierwszego wyboru. Czas na to mają do 18 czerwca do godz. 16.00. Ci, którzy nie mają dostępu do internetu, nie muszą się martwić – mogą wypełnić wniosek ręcznie. Formularze dokumentów są dostępne w sekretariacie każdej szkoły ponadpodstawowej prowadzonej przez Miasto Białystok.

Lista kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani bądź nie do wybranej placówki, będzie podana 5 lipca o godz. 10.00. Rodzice bądź uczeń (jeśli jest pełnoletni) będą później mieli czas do 10 lipca, by potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły. W tym celu trzeba przynieść do danej placówki świadectwa ukończenia szkoły oraz oryginały zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 12 lipca w szkołach (w których są wolne miejsca) ruszy rekrutacja uzupełniająca.

W naszym regionie w tym roku gimnazja oraz podstawówki kończy około 21 tys. uczniów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

661 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39