Dom

Rynek nieruchomości - pierwotny czy wtórny?

2024.05.21 07:22
Zakup nieruchomości to poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Od rodzaju, wielkości i lokalizacji kupionego lokalu czy gruntu zależy to, czy inwestycja ma potencjał do zwrotu. Rynek nieruchomości można podzielić na pierwotny i wtórny. Co to oznacza i które z nich cieszą się większym zainteresowaniem? Wyjaśniamy, czym się różni rynek pierwotny od wtórnego i na którym z nich warto zainwestować.
Rynek nieruchomości - pierwotny czy wtórny?

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

W kwestii tego, czym się różni rynek pierwotny od wtórnego, najważniejszym aspektem jest to, czy nieruchomość miała już właściciela, czy jest nowa i czy nie była jeszcze przez nikogo zamieszkana.

Jeśli dom lub mieszkanie zostały dopiero wybudowane, należą do rynku pierwotnego. Zakup takiej nieruchomości odbywa się bezpośrednio od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej, czy innego podmiotu, który zajmował się jej budową.

Jeśli nieruchomość była już zamieszkiwana i miała przynajmniej jednego właściciela, należy do rynku wtórnego. Transakcja zakupu takiego mieszkania czy domu jest zawierana pomiędzy kupcem a jego aktualnym właścicielem. Jej stroną często jest też pośrednik.

W kontekście tego, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego, należy wspomnieć także o stanie nieruchomości. Mieszkania i domy sprzedawane z pierwszej ręki, z reguły nie są w pełni wykończone. Najczęściej można kupić je w stanie deweloperskim. Nieruchomości z drugiej ręki są natomiast co do zasady wykończone, natomiast żeby w nich zamieszkać lub podjąć działalność najczęściej trzeba wcześniej je wyremontować.

Czytaj więcej: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/rynek-nieruchomosci--pierwotny-czy-wtorny


Zakup mieszkania – rynek wtórny a pierwotny. Co warto wiedzieć

Rozważasz zakup mieszkania? Możesz wybrać nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego. Decydując się na pierwszą opcję, jesteś w stanie znaleźć o wiele więcej ofert, dzięki czemu masz większą szansę na znalezienie mieszkania, które spełni Twoje oczekiwania. Nieruchomość z rynku wtórnego będzie miała też niższą cenę, chociaż musisz liczyć się z dodatkowym nakładem na remont.

Kiedy zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, na pewno skorzystasz z udogodnień wynikających z nowego budownictwa. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że w przypadku nieruchomości od deweloperów często występują problemy z infrastrukturą użytkową, a do tego czas oczekiwania na lokale w budowie bywa naprawdę długi.


Rynek pierwotny czy wtórny? W jakie nieruchomości warto zainwestować?

Osoby, które chcą zainwestować środki w nieruchomość, często zastanawiają się nad tym, czy wybrać rynek pierwotny czy wtórny. Trzeba przyznać, że oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Trudno więc jednoznacznie określić, czy lepiej kupić dom z rynku wtórnego, czy z pierwotnego. Wiele zależy od tego, ile ktoś chce zainwestować, jak chce wykorzystać nieruchomość i czy ma z góry określone preferencje co do lokalizacji.

Zależy Ci na tym, żeby mieć dostęp do lokalu od zaraz? Lepszym rozwiązaniem będzie zakup z rynku wtórnego. Nawet jeśli będzie wymagał on wykonania remontu, dobra ekipa budowlana będzie w stanie zrealizować go w krótkim czasie, podczas gdy okres oczekiwania na nieruchomości z rynku pierwotnego często wynosi więcej niż rok. Rynek wtórny gwarantuje również o wiele większe bogactwo lokalizacji, zwłaszcza w pobliżu dużych miast nu.

Jeśli zależy Ci na nowoczesnym budownictwie, możesz kupić lokal z rynku pierwotnego. Pamiętaj jednak, że niekiedy cena za metr kwadratowy takich nieruchomości jest nawet dwa razy większa w porównaniu do tych z drugiej ręki. Możesz zdecydować się również na zakup działki i inwestycję w samodzielną budowę obiektu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


Polecamy lokal
1658 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39