Rynek Sienny w końcu do przebudowy. Ogłoszono pierwsze przetargi

2017.11.08 09:24
Zielony skwer oraz artystyczna instalacja upamiętnią ewangelicką nekropolię z XVII w., a jednocześnie ozdobią Rynek Sienny w Białymstoku. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu cmentarza.
Rynek Sienny w końcu do przebudowy. Ogłoszono pierwsze przetargi
Fot: UM Białystok
Wizualizacja tego, jak w przyszłości wyglądać ma Rynek Sienny.

Kilka lat trwały starania, żeby na terenie Rynku Siennego zostali upamiętnieni zmarli ewangelicy, których cmentarz z XVII w. został odkryty podczas wykopalisk w tym miejscu. Obecnie teren ten jest zamknięty, ale przez pewien okres służył on jako dziki parking.

W międzyczasie zdołano jednak stworzyć nową koncepcję tego miejsca zakładającą stworzenie skweru pośrodku którego ustawiona zostanie instalacja w formie betonowego bloku, w którym znajdą się płaskorzeźby autorstwa Jarosława Perszki z cyklu "Ślady zwielokrotnione".

Od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin czy też pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion stanie wspomniana instalacja. Pod nią natomiast znajdzie się krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków.

– Dobrze, że w końcu uda się upamiętnić społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ze względu na szczególny charakter tego miejsca, będącego niegdyś nekropolią, wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego, której autorem jest Jarosław Perszko, powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu cmentarza wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.

Zadaniem wykonawcy tego zadania będzie również wykonanie badań geotechnicznych i georadarowych, jeśli okażą się konieczne. Trzeba będzie także uzyskać konieczne pozwolenia – przede wszystkim zgodę proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca marca, a uzyskanie pozwolenia na budowę ma nastąpić do końca maja następnego roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

936 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39