Rząd wprowadza ograniczenie swobodnego przemieszczania się

2020.03.24 14:31, Aktualizacja: 2020.03.24 18:04
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia, m.in. dotyczące swobodnego przemieszczania się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
Rząd wprowadza ograniczenie swobodnego przemieszczania się
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

- Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Od zakazu są wyjątki

Obostrzenie nie dotyczy:

- Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

- Przemieszczania się na wydarzenia o charakterze religijnym.

Nie więcej niż dwie osoby

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie zajętych połowa miejsc siedzących

Nowe regulacje objęły też transport zbiorowy. Według zapowiedzi rządy, komunikacja publiczna będzie nadal działać, z tym że nie będzie mogła być ona przepełnione.

W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących będzie mogła być zajęta. Jeśli np. w pojeździe jest 70 miejsc siedzących, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Co se spacerem?

Jak wyjaśnia kancelaria premiera, nowe przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).

Jednocześnie zaleca się, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

618 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39