Są nowe przypadki wirusa grypy typu A

2017.02.22 13:20
Tylko od 8 do 15 lutego w woj. podlaskim zgłoszono ponad 6 tys. zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Doszło również do kolejnych zarażeń wirusem grypy typu A.
Są nowe przypadki wirusa grypy typu A
Fot: pixabay.com

Sezon grypowy w pełni

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że w woj. podlaskim od 8 do 15 lutego zgłoszono dokładnie 6 394 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę, w tym 2,5 tys. z nich dotyczyło dzieci do 14. roku życia (najczęściej tych w wieku do 4 lat).

Współczynnik zapadalności dziennej (średnia liczba zachorowań) w tym okresie wyniósł 77 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Instytucja podaje również, że był on najwyższy w powiatach: białostockim – 136, bielskim – 97, augustowskim – 77, natomiast najniższy w powiatach: hajnowskim, wysokomazowieckim i sejneńskim.

Liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę jest związana z panującym sezonem grypowym. W Polsce sezon ten trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt przypada między styczniem a marcem. Sanepid przypomina także, że w analogicznym okresie 2016 r. odnotowano mniej o 279 zachorowań.

Specjaliści podkreślają znaczenie podstawowej zasady medycyny, która mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szczepionki zawierają antygeny 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Warto również wiedzieć, że same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty. 

Kolejne przypadki wirusa

Na początku stycznia informowaliśmy o 2 przypadkach wirusa grypy typu A w woj. podlaskim. Natomiast w ostatnim czasie przebadano 41 próbek. Okazało się, że w 14 z nich stwierdzono obecność wspomnianego wirusa.

Warto wiedzieć, że jest on bardzo podatny na mutacje. Objawy choroby to w tym przypadku wysoka i nagła gorączka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek, kaszel oraz ból gardła.

Należy pamiętać, że natężenie objawów grypy i ciężkość jej przebiegu w dużej mierze zależą od stanu układu odpornościowego danej osoby. Jeśli u osoby zarażonej wirusem doszło wcześniej do kontaktu z tą samą odmianą wirusa, przebieg prawdopodobnie będzie lżejszy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39