Są pieniądze dla nowych firm. W Białymstoku powstanie 60 start-upów

2016.02.14 14:55
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przeprowadzi pilotaż kompleksowego programu wsparcia młodych firm w Polsce Wschodniej. Już dostał na to pieniądze.
Są pieniądze dla nowych firm. W Białymstoku powstanie 60 start-upów
Fot: pixabay.com

Program "Platformy startowe dla nowych pomysłów", oprócz Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, będzie wspierać też parki technologiczne z Kielc i Lublina.

- Wybrane w konkursie ośrodki innowacji pomogą rozwinąć pomysł biznesowy i na jego podstawie uruchomić w makroregionie innowacyjną firmę typu start-up. Na ten cel w ramach czternastomiesięcznego pilotażu otrzymają łącznie blisko 21 mln zł z Programu Polska Wschodnia – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Takie przedsięwzięcie jak "Platformy startowe" do tej pory nie było realizowane w naszym kraju. To pilotaż.

– Po jego zakończeniu ocenimy, w jakim stopniu jego założenia się sprawdzą. Jeśli potrzebne będą zmiany, wprowadzimy je i będziemy kontynuować działanie. Przeznaczymy na dalsze wsparcie startupów dodatkowe 180 mln euro z Programu Polska Wschodnia – zaznaczył wiceszef Ministerstwa Rozwoju.

Wybrane parki naukowo-technologiczne, w tym białostocki, będą odpowiedzialne za pierwszy etap programu - nabór i selekcję startupowych pomysłów biznesowych, a potem pomoc ich autorom w przygotowaniu modelu biznesowego, opartego o produkt, który startup będzie mógł wprowadzić na rynek.

Animatorzy przeprowadzą nabory pomysłów w marcu. Młodym ludziom, którzy zakwalifikują się do wsparcia, zapewnią mentoring, czyli pomoc doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i aniołów biznesu oraz specjalistyczne usługi niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem zgłoszonego pomysłu biznesowego (np. techniczne, technologiczne, inżynieryjne, marketingowe, wzornicze, prawne). Parki pomogą też w weryfikacji kanałów sprzedaży i badaniach marketingowych.

Nasz park technologiczny planuje, że w Białymstoku powstanie 60 start-upów, a co najmniej 30 z nich wejdzie na rynek.

Więcej o projekcie: Wesprze kilkadziesiąt start-upów. W Białymstoku powstanie duża platforma startowa

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1564 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39