Są pieniądze na technologie informacyjne w podlaskich firmach

2012.06.22 00:00
Przedsiębiorcy chcący rozwijać technologie informacyjne i komunikacyjne oraz osoby, które mają zamiar wykorzystywać energię słoneczną będą mieli szansę na zdobycie unijnego dofinansowania.
Są pieniądze na technologie informacyjne w podlaskich firmach
Fot: sxc.hu

Pierwszy konkurs rusza już 29 czerwca i potrwa do połowy września. Będzie można w nim zdobyć dotację na e-usługi i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w przedsiębiorstwach. To nowość. Do tej pory firmy mogły bowiem korzystać tylko z dotacji inwestycyjnych na zakup np. maszyn czy urządzeń. Na dodatkowe punkty mogą liczyć projekty z branż: maszynowej i metalowej, drzewnej i meblarskiej, budowlanej, bieliźniarskiej, oprogramowania komputerowego i technologii informatycznych, artykułów i sprzętu medycznego oraz szkutniczej, zwłaszcza jeżeli firmy należą do klastra. Szkolenie dla przedsiębiorców, którzy chcą wziąć udział w tym konkursie, przeprowadzimy w lipcu. Budżet konkursu to ponad 36 mln zł.

Natomiast w sierpniu zostanie uruchomiony drugi pilotażowy konkurs na wykorzystanie energii słonecznej. Wcześniejsze konkursy dotyczyły wielu odnawialnych źródeł energii, ten skoncentruje się wyłącznie na kolektorach słonecznych. Można będzie zdobyć pieniądze na ich zakup i instalację. Premiowane będą przedsięwzięcia zlokalizowane na obszarach cennych przyrodniczo (Natura 2000) i w gminach słabo rozwiniętych. W konkursie mogą brać udział samorządy i ich jednostki, które dzięki wsparciu RPO będą mogły zainstalować kolektory nawet na domach prywatnych. Na dotacje przeznaczono około 30 mln zł.

Ogłoszenie tych konkursów będzie możliwe dzięki temu, że na ostatnim posiedzeniu Komitet Monitorujący RPO przyjął kryteria konkursów - wspomnianych dwóch oraz konkursu na wsparcie przedsiębiorstw z branży turystycznej (ruszy w sierpniu) oraz na odnawialne źródła energii (w lipcu). Komitet przyjął również sprawozdanie z realizacji RPOWP w 2011 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39