Są pierwsze w regionie zakazy wstępu do lasu

2015.08.21 00:00
Z powodu trwającej suszy zakaz wstępu do lasu wprowadziło Nadleśnictwo Łomża i Nadleśnictwo Nowogród.
Są pierwsze w regionie zakazy wstępu do lasu
Fot: Lasy Państwowe w Białymstoku

Katastrofalna susza panująca tego lata sprawia, że w większości lasów w Polsce panuje III - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W kilkunastu nadleśnictwach w kraju ogłoszono zakazy wstępu do lasu. Taki zakaz wprowadza się, kiedy wilgotność ściółki leśnej mierzona o godz. 9.00 przez 5 kolejnych dni jest mniejsza niż 10%.

Takie właśnie warunki panują na terenie Nadleśnictwa Łomża i Nadleśnictwa Nowogród, wobec tego dziś (21.08) ich nadleśniczowie wprowadzili zarządzenia o zakazach wstępu do lasu. Zakaz będzie obowiązywał aż do odwołania. Aktualną mapę zakazów wstępu do lasów można obejrzeć na stronie www.zakazywstepu.lasy.gov.pl.

Jak zachować się w lesie? Pod żadną postacią nie należy używać ognia otwartego. Ogniska, grille wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma, to zachować odległość 100 m od granicy lasu. Nie należy wjeżdżać autem do lasu, a biwakować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Trzeba też czytać leśne tablice - informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że ten fragment lasu jest niedostępny. Jeżeli widzimy pożar, trzeba wykonać telefon alarmowy - numery 998 lub 112.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

950 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39