Są tańsze i ekologiczne. Jakie mamy alternatywne środki higieniczne dla kobiet?

2022.07.14 10:29
Tampony i podpaski powoli idą do lamusa. Teraz na rynek wchodzi więcej ekologicznych i tańszych rozwiązań.
Są tańsze i ekologiczne. Jakie mamy alternatywne środki higieniczne dla kobiet?
Fot: Pixabay

Kubeczki menstruacyjne

Jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań są kubeczki menstruacyjne, których cena waha się od 20 zł w przypadku drogeryjnych produktów, do nawet 250 zł za te markowe. Mimo to taki kubeczek starczy nam na lata. Nie trzeba kupować tamponów, podpasek i wydawać na nie średnio 15 zł miesięcznie (180 zł w skali roku). Dlatego wybierając wielorazowe rozwiązanie można zadbać nie tylko o środowisko, ale też o swój portfel.

Tampony i podkładki skutecznie wchłaniają krew, a kubeczek - zbiera go. Jest to duży plus, szczególnie dla kobiet o obfitszych krwawieniach. Technika zbierania pozwala na większą ochronę przed wyciekami niż większość tamponów.

Kubeczek wkłada się podobnie jak tampon, jednak aby dobrze go zaaplikować należy go zgiąć na zaokrąglonym wierzchołku. Stamtąd felga powinna delikatnie otworzyć się tuż pod szyjką macicy i się "zassać". Dzięki temu nie ma mowy o przeciekaniu.

Istnieje wiele różnych marek na rynku, a większość z nich ma różne rozmiary, które można dopasować wg potrzeb. Kubek można pozostawić nawet do 12 godzin. Tymczasem tampony wystarczają na krótszy czas. Aby wyjąć kubeczek, należy delikatnie pociągnąć za jego końcówkę.

Majtki menstruacyjne

Innym środkiem higienicznym zastępującym podpaski są majtki menstruacyjne. Są cieńsze niż podpaski, a chłoną tyle, co 4 tampony. Bielizna menstruacyjna działa na podobnej zasadzie jak podpaska, tylko że jest wygodniejsza i bardziej estetyczna. Krew miesiączkowa przechodzi przez materiał, następnie wsiąka we wkładkę, która jest umieszczona w majtkach, a warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ.

Takie majtki zapewniają poczucie suchości i komfort podczas menstruacji. Ponadto są wytrzymałe – producenci zapewniają, że przy odpowiednim dbaniu zachowują swoje właściwości chłonne nawet przez dwa lata. Co ważne, występują w wielu rodzajach.

Majtki należy prać po każdym użyciu. Nie można ich suszyć w suszarkach bębnowych ani przy pomocy innych źródeł ciepła (np. kaloryfera).

Przed pierwszym użyciem majtek menstruacyjnych należy je moczyć przez 20 minut w zimnej wodzie. Dzięki temu bawełna nabierze chłonności. Majtki menstruacyjne zakłada się jak zwykłą bieliznę, w momencie rozpoczęcia krwawienia. Częstotliwość ich zmiany jest kwestią indywidualną. Producenci zapewniają, że można je nosić nawet przez 8-12 godzin bez obawy o przeciekanie. Jeżeli chcemy całkowicie zrezygnować z podpasek czy tamponów, to potrzebujemy zapatrzyć się w kilka par bielizny menstruacyjnej - średnio 5 do 7 par. Koszt jednej pary majtek to około 100 zł.

Wielorazowe podpaski

Inną opcją są wielorazowe podpaski, które działają podobnie jak majtki menstruacyjne. Jednak podpaski są mniejsze i można je zakładać tak samo jak zwykłe, jednorazowe produkty.

Podpaski wielokrotnego użytku są wykonane z trzech materiałów. Pierwszym z nich jest węgiel bambusowy zapewniający uczucie suchości i miękkości, a także kontrolę zapachu. Mikrofibra zapewnia maksymalne wchłanianie i przyśpiesza schnięcie, a zewnętrzna warstwa to wodoodporna tkanina PUL, która wpływa na elastyczność i lepszą ochronę.

Wszystkie podpaski wielokrotnego użytku mają również zatrzaski na skrzydełkach, dzięki czemu pozostają na swoim miejscu przez cały czas. Podpaski wielorazowe pozwalają skórze oddychać, nie podrażniają i nie uczulają. Dostępne są różne wzory, rozmiary, są zarówno na dzień, jak i na noc. Należy prać je w pralce, maksymalnie w 40 stopniach z dodatkiem odkażacza. Przed praniem najlepiej opłukać podpaskę i namoczyć ją w zimnej wodzie, podobnie jak majtki menstruacyjne.

Cena jednej takiej podpaski to średnio 15 zł. Za droższe należy zapłacić 30-50 zł.

Gąbki morskie

Tampony-gąbeczki są zdrową alternatywą dla tradycyjnych środków do higieny intymnej. Do wyboru są dwa rodzaje: żółta oraz mineralna gąbka. Gąbka mineralna jest ciemniejsza, ma brązowy kolor, jest ręcznie czyszczona, w trakcie czyszczenia nie dochodzi do wypłukiwania naturalnych brązowych barwników. W przypadku żółtej gąbki proces czyszczenia jest dłuższy, gąbki są przepłukiwane, dopóki brązowy barwnik nie zostanie całkowicie usunięty. Brązowa gąbka zawiera około 70% morskich minerałów, a gąbka po przepłukaniu około 30-35%.

Naturalne gąbki pochodzą z morza, dlatego występują w różnych kształtach i rozmiarach – wg tego do jakich rozmiarów dorastają. Mniejsze rozmiary są odpowiednie dla kobiet, które nie rodziły lub rodziły przez cesarskie cięcie lub kobiet, które mają mniej obfite miesiączki. Większe rozmiary są odpowiednie dla kobiet, które już rodziły lub z bardzo obfita miesiączką.

Przed włożeniem gąbki, trzeba najpierw zanurzyć ją w wodzie. W suchym stanie jest skurczona i twarda i może dojść do uszkodzenia błony śluzowej pochwy. Gąbkę wkłada się tak samo jak tampon, jest komfortowa, niewyczuwalna, idealnie dopasowuje się do kształtu. Po pewnym czasie (w zależności od obfitości miesiączki, po około 4-8 godzinach) należy usunąć gąbkę, umyć ją pod bieżącą wodą i delikatnie wycisnąć z niej nadmiar wody. Następnie można aplikować ją ponownie.

Jedna gąbka wytrzyma około 6 miesięcy, w zależności od długości cyklu miesiączkowego oraz od sposobu pielęgnacji. Czyszczenie, dezynfekcja oraz sposób przechowywania są bardzo ważne z punktu widzenia higieny i żywotności gąbki. Co ciekawe, z gąbką można komfortowo uprawiać seks podczas miesiączki. Koszt takich gąbek to ok. 50-60 zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1508 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39