Samorządność ma 25 lat. Radosne obchody w Białymstoku

2015.05.27 00:00
Mija 25 lat od dnia, w którym odrodziła się polska samorządność. Z tej okazji w środę (27.05) zostaną przyznane tytuły "Podlaski Samorządowiec 25-lecia", a dla mieszkańców na Rynku Kościuszki zaśpiewa Andrzej Piaseczny.
Samorządność ma 25 lat. Radosne obchody w Białymstoku
Fot: Michał Kardasz

W 1950 r. władze ludowe zniosły samorząd terytorialny, wprowadzając w jego miejsce obcy polskiej tradycji model władzy jednolitej. Dopiero w demokratycznej Polsce, w marcu 1990 r., Sejm RP uchwalił nową Ustawę o samorządzie gminnym. Na jej podstawie prezydent RP przestał pełnić nadzór nad działalnością organów lokalnych. Samorządy stały się niezależne, a kontrolę nad nimi ograniczono jedynie do legalności i powierzono ją premierowi oraz wojewodom.

Pierwsze w odrodzonej Polsce wybory do samorządu terytorialnego zarządzono na 27 maja 1990 r. Jak podliczył Marek Kietliński w monografii "Białostockie władze administracyjne w latach 1919-2013", w Białymstoku w wyborach tych wzięło udział 183 kandydatów. Spośród nich wybrano 50-osobową radę miasta. Aż 42 mandatów zdobyła w niej "Solidarność". Przewodniczącym rady miasta został Janusz Dolecki. Na prezydenta Białegostoku radni wybrali zaś Lecha Rutkowskiego. Sukcesywnie gmina zaczęła przejmować zarząd nad drogami, żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi i instytucjami kultury.

Wydarzenia te przypomina specjalnie przygotowana wystawa plenerowa przy Archiwum Państwowym na Rynku Kościuszki. We wtorek w jej otwarciu wziął udział m.in. Lech Rutkowski.

W środę na gali w Operze 100 samorządowcom różnych szczebli zostaną wręczone tytuły "Podlaski Samorządowiec 25-lecia". Laureatów tych wyróżnień wybrała kapituła powołana przez marszałka województwa.

Obchody 25-lecia białostockiego samorządu zakończy koncert Andrzeja Piasecznego oraz projekcja filmu "Ucieczka z kina Wolność".

Więcej: Koncert na Rynku Kościuszki. Zaśpiewa Andrzej Piaseczny

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1641 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39