Samorządowcy domagają się pieniędzy z KPO. Wystosowali list otwarty do Dudy

2023.01.10 20:52
Włodarz Białegostoku Tadeusz Truskolaski udostępnił list otwarty skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. Samorządowcy zarzucają w nim, że brak pieniędzy z KPO jest hamulcem rozwojowym.
Samorządowcy domagają się pieniędzy z KPO. Wystosowali list otwarty do Dudy
Fot: Pixabay

Samorządowcy napisali do prezydenta

Ruch Samorządowy Tak Dla Polski wystosował list otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w sprawie skutecznej interwencji w pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). List podpisało wielu samorządowców, w tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Według samorządowców, brak pieniędzy z KPO to dla miast i wsi ostry hamulec rozwojowy. Ich zdaniem rząd w tej sprawie pozostaje bierny, a konsekwencje ponoszą zwykli obywatele. W grze jest 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł dotacji oraz ponad 51 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. Ruch Samorządowy Tak Dla Polski domaga się jasnych kryteriów w przyznawaniu środków z KPO samorządom oraz jawności procedury uruchamiania projektów z KPO.

TREŚĆ LISTU OTWARTEGO:

Szanowny Panie Prezydencie,
Od pandemii koronawirusa, która dotknęła niemal każdą sferę naszego życia mijają kolejne miesiące, a nasz kraj wciąż nie otrzymał należnych mu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Miliardy złotych miały pomóc Polkom Polakom po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Ubiegły rok to także bohaterska postawa milionów polskich obywateli, którzy zachwycili świat swoją otwartością i wsparciem naszych wschodnich sąsiadów w związku z agresja Rosji na Ukrainę. Polacy pokazali, że w chwilach próby potrafią się jednoczyć i pomagać. Pana wizyty w Ukrainie i osobiste spotkania z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim także były dowodem na to, że wiemy, jak zachować się w chwilach najważniejszych.

Dziś kolejny raz Polska znajduje się w takim ważnym momencie. W 2023 rok nasz kraj wchodzi z rekordową inflacja, drożyzną i niepewnością co do tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO. Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikami sporów partyjnych.

Dlatego jako samorządowcy prosimy Pana o bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania tych finansów dla obywateli naszego kraju. Wetując zapowiadane przez ministra edukacji narodowej i nauki zmiany w szkolnictwie, stawiając na spokój społeczny pokazał Pan, że potrafi działać ponadpartyjnie, mając na względzie dobro Obywateli.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski skupia ponad 600 polskich samorządowców - marszałków województw, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, starostów, radnych. Reprezentujemy miasta, miasteczka i wsie, w których mieszka niemal 30 milionów obywateli Rzeczypospolitej. Widzimy na co dzień, jak i czym żyją. Wsparcie w ramach KPO jest przez Polaków niezwykle oczekiwane. Dlatego prosimy o skuteczne działania i deklarujemy pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań, które sprawią, że Obywatele naszego kraju będą mogli skorzystać z tych środków. Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki i medialne spektakle, które oddalają nas od otrzymania tego wsparcia.


Jest tysiąc inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO

Prócz listu otwartego, Ruch Samorządowy Tak Dla Polski przygotował listę 1000 lokalnych inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO, "gdyby rząd zrobił to co powinien kilkanaście miesięcy temu".

20 inwestycji dotyczy Białegostoku. Wśród nich są takie inwestycje jak budowa nawierzchni: ul. Sterowej i Zwierzynieckiej od nr 56A, ul. Ziołowej wraz z oświetleniem, ul. Miętowej, łącznika ul. Raginisa z ul. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Długiej, ul. Edwarda Pajkerta, ul. Portugalskiej, ul. Nadrzecznej wraz z infrastrukturą, ul. Fregatowej, nawierzchni i oświetlenia ul. Ignacego Mościckiego.

Wymieniono również takie inwestycje jak: budowa ciągów pieszo-jezdnych wzdłuż ul. Piasta (od ul. Wołyńskiej do ul. Włościańskiej, przedłużenie i budowa nawierzchni ul. Władysława Bełzy do ul. Gen. Władysława Andresa, budowa parkingu na ul. Bitwy Białostockiej, termomodernizację 4 przedszkoli samorządowych nr: 39, 68, 46, 78. Do tego dochodzi rozbudowa Przedszkola Samorządowego nr 47, przebudowa i modernizacja VI Liceum Ogólnokształcącego, budowa stołówki i auli w II Liceum Ogólnokształcącym. Wśród wymienionych jest również rewitalizacja osiedla Bema, w tym rewitalizacja stawu przy ul. Bema, przebudowa ul. Poleskiej i ul. Towarowej z przeįściami pieszo-rowerowymi pod torami, rozbudowa ul. Szosa Ełcka, budowa kontynuacji ul. 1 KDZ na osiedlu Bagnówka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1632 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39