Samorządowe becikowe będzie 3 razy większe. To rekordowa kwota za urodzenie dziecka

2023.11.30 12:27
Było 500 złotych, a teraz przegłosowano uchwałę, dzięki której kwota samorządowego becikowego wzrośnie trzykrotnie. To świetna wiadomość dla łomżynian, choć jeszcze jedna podlaska gmina może się pochwalić wypłatą świadczenia w wysokości 1500 złotych za urodzenie dziecka.
Samorządowe becikowe będzie 3 razy większe. To rekordowa kwota za urodzenie dziecka
Fot: pexels.com

1500 złotych za urodzenie dziecka dla mieszkańców Łomży

W środę (29.11) odbyła się sesja Rady Miejskiej Łomży, podczas której prezydent miasta Mariusz Chrzanowski złożył projekt uchwały dotyczący zwiększenia samorządowego becikowego do 1000 złotych. Przypomnijmy, że w Łomży takie świadczenie - w kwocie 500 złotych - jest wypłacane rodzicom noworodków od początku 2016 roku. Do tej pory (stan na koniec października 2023 roku) Urząd Miejski w Łomży, na podstawie 3 875 decyzji, wypłacił becikowe na łączną kwotę 1 937 500 złotych.

Po dyskusjach z radnymi oraz propozycji klubu radnych Przyjazna Łomża, by podwyższyć świadczenie do 1100 złotych, Chrzanowski niespodziewanie zdecydował się wnieść autopoprawkę, zgodnie z którą becikowe miałoby wzrosnąć jeszcze bardziej - do 1500 złotych. Radni nie wnosili sprzeciwu i jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem tej propozycji. Uchwała wejdzie więc w życie 1 stycznia 2024 roku.

Gdzie złożyć wniosek?

Samorządowe becikowe z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu, zamieszkałym w Łomży, niezależnie od ich dochodów. Wnioski należy składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej znajdującego się przy ulicy Polnej 16, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 - nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka.

Warto dodać, że oprócz jednorazowego wsparcia finansowego łomżynianie otrzymują wyprawkę dla noworodka. W jej skład wchodzi kocyk z logo miasta i karnet na basen z pakietem 600 minut do wykorzystania w Parku Wodnym przy ulicy Wyszyńskiego lub Pływalni Miejskiej nr 1 przy ulicy Niemcewicza. Można ją odebrać na dwa sposoby: w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas nadawania dziecku numeru PESEL, jeśli dziecko przyszło na świat w łomżyńskim szpitalu, lub w Kancelarii Prezydenta Miasta (pok. 122), po okazaniu dokumentu potwierdzającego nadanie dziecku numeru PESEL, jeśli dziecko urodziło się w innej miejscowości.

Łomża nie jest jedyna

W województwie podlaskim samorządowe becikowe, bez względu na wysokość dochodów rodziców, wypłaca również Wasilków - od maja 2021 roku. I również wynosi ono 1500 złotych. Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wasilkowie. Co ważne, jest na to nie 12, lecz 6 miesięcy od narodzin dziecka.

Dodatkowe świadczenie dla wszystkich - państwowe becikowe

Przypominamy również, że można dodatkowo otrzymać becikowe z budżetu państwa. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka wynosi 1000 złotych, ale są dwa haczyki. Po pierwsze dochód rodziny w poprzedzającym roku rozliczeniowym nie przekroczył 1922 złotych miesięcznie netto w przeliczeniu na osobę, a po drugie mama dziecka nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu pozostawała pod opieką medyczną.

W tym przypadku w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin malucha należy złożyć wniosek w urzędzie gminy/miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

736 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39