Scena Mistrzów w pandemii

2021.04.26 14:52
Mimo, iż pandemia trwa, to piękna muzyka wciąż gra! Artyści z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku nieprzerwanie pracują nad utrzymywaniem swojej mistrzowskiej formy.
Scena Mistrzów w pandemii
Fot: CKiR Supraśl
Koncert w CKiR Supraśl

Dlatego we wtorek (27.04), o godz.18:00, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego odbędzie się koncert jeszcze niestety – bez udziału publiczności w ramach Sceny Mistrzów pt. "Słowiańska liryka wokalna", podczas którego wystąpi Marta Wróblewska – sopran i Urszula Iżbicka – fortepian.

W programie: Pieśni czeskie, ukraińskie, rosyjskie i polskie.

Marta Wróblewska jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W 2012 r. otrzymała stopień doktora, zaś w 2018 r. doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Obecnie jest adiunktem na białostockiej Filii UMFC oraz nauczycielem śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Pełni również funkcję II dyrygenta Chóru Miasta Białegostoku.

Marta Wróblewska prowadzi ożywioną działalność solistyczną. Koncertowała w kraju i zagranicą. W 2005 r. otrzymała Puchar Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie jako laureatka I miejsca VI Konkursu Moniuszkowskiego Pieśń Wieczorna. Jest ceniona jako solistka i kameralistka zwłaszcza wśród zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Brała udział w prestiżowych festiwalach. Występowała z wieloma zespołami orkiestrowymi. W roku 1998 nagrała program dla TV Białystok Moja Muzyka.

Ma w dorobku około trzydziestu płyt kompaktowych – solowych i kameralnych. Niejednokrotnie były one nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka, m.in. płyta z utworami Z. Stojowskiego – Kantata Modlitwa za Polskę, nagrana przez Chór i Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej, która w 2009 r. została wyróżniona przez brytyjski magazyn Gramophone. Natomiast płyta Pieśni Kurpiowskie Szymanowski Górecki Moryto nagrana przez Chór OiFP, na której wykonuje partie solowe została uhonorowana Nagrodą Fryderyk 2009 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

Artystka w roku 2018 została Laureatką Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli – Animatorów Kultury, zaś w roku 2019 otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Urszula Iżbicka ukończyła Akademię Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie Filii w Białymstoku. W 1995 r. reprezentowała Białostocką Filię występując jako solistka w "Żywym Wydaniu Wszystkich Dzieł Fortepianowych I. J. Paderewskiego" w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1999 r. uczestniczyła w Festiwalu "Chopin at Mannes" w Nowym Jorku, wykonując recital chopinowski. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne pod kierunkiem wybitnych pedagogów-pianistów.

Od 1996 r. związana jest z Almae Matris, jednocześnie prowadząc także klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. W 2001 r. otrzymała stopień doktora sztuk muzycznych. Urszula Iżbicka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała szereg nagród i wyróżnień.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl
1539 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39