Sejmik przyznał rekordową kwotę na zabytki. Na co jeszcze?

2023.05.29 16:45
Podczas poniedziałkowej (29.05) sesji radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego zdecydowano o m.in. zwiększeniu dotacji na zabytki oraz przekazaniu funduszy na kulturę czy remonty szpitali.
Sejmik przyznał rekordową kwotę na zabytki. Na co jeszcze?
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

4,4 mln zł na ratowanie zabytków

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego zdecydowali o zwiększeniu dotacji z 3,2 mln zł na 4,4 mln zł, które zostaną przeznaczone na prace budowlane i konserwatorskie przy 68 podlaskich zabytkach wpisanych do rejestru. Jest to najwyższa jak dotąd kwota przekazana z budżetu województwa na ratowanie zabytków.

Większość beneficjentów to podlaskie parafie. Jedna z najwyższych dotacji w wysokości 100 tys. zł trafi m.in. do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na opracowanie projektu remontu wież, dachu i fragmentu elewacji kościoła. Za taką samą kwotę wyremontowana zostanie też centralna partia bocznego ołtarza Matki Boskiej w kościele pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczepankowie. Duży remont czeka też Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży. Będzie tam przeprowadzona renowacja stolarki okiennej w elewacji zachodniej i prezbiterium. Na ten cel została przyznana dotacja w wysokości 100 tys. zł.

Na liście dotowanych zabytków znalazły się także obiekty niesakralne. Wśród nich są m.in. Pałac Branickich, w którym prowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prace, dofinansowane kwotą 48 tys. zł, obejmą bieżącą konserwację attyk prawego skrzydła obiektu. Przebudowę przejdzie też dwór w Niećkowie.

Na kulturę i nie tylko

Radni przyznali również dotacje, na podległe marszałkowi instytucje kultury. 150 tys. zł otrzyma Podlaski Instytut Kultury na wkłady własne do projektów Bardzo Młoda Kultura i Podlaskie Sploty – IV Festiwal Tkactwa. Ponad 200 tys. zł również na wkłady własne trafi do Opery i Filharmonii Podlaskiej m.in. na wydarzenia: "Rozśpiewany Fredro – wyjazdowe warsztaty edukacyjne OiFP", Krzysztof Mayer – utwór na dwa flety i orkiestrę symfoniczną, a także na organizację koncertu w Jerozolimie w ramach projektu Palmy Dawida "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych".

330 tys. zł na wkłady własne do projektów Kierunek Wschód VII, "Teatr-lubię to!" i "Scena za rzeką" otrzyma Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Zwiększono też o prawie 130 tys. zł dotacje dla Książnicy Podlaskiej m.in. na publikację wydawnictw instytucji. Natomiast Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu otrzyma 100 tys. zł na XXI Podlaskie Święto Chleba, Konkurs Gry Na Instrumentach Pasterskich i na zakup zabytkowego ciągnika.

Podczas sesji zdecydowano również o m.in. podwyżkach dla egzaminatorów WORD, dotacji w wysokości 450 tys. zł z PFRON-u dla Miasta Białystok oraz o dofinansowaniu remontów w podlaskich szpitalach.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1066 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39