Serenada in Memoriam. Rozbrzmiały poruszające pieśni ukraińskie i żydowskie [ZDJĘCIA]

2023.08.21 08:11
Za nami koncert Serenada in Memoriam w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Na scenie wystąpiła Podlaska Orkiestra Salonowa, Victoria Zhadko, Eulalia Yershova i Alicja Grabowska.
Serenada in Memoriam. Rozbrzmiały poruszające pieśni ukraińskie i żydowskie [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

Koncert odbył się w sali Kina Forum. Jego inicjatywa wyszła spod skrzydeł Fundacji "Artystyczna Fama", a głównym celem tego wydarzenia było oddanie hołdu ofiarom tragedii oraz wyraz solidarności wobec walczącego narodu Ukrainy.

Dla przypomnienia, Alicja Grabowska jest wszechstronną artystką, której działalność obejmuje szeroki zakres programów teatralnych i muzycznych, prezentowanych na arenie krajowej. Eulalia Yershova to natomiast 16-letnia skrzypaczka z Ukrainy, której zdolności zaowocowały sukcesami na licznych międzynarodowych konkursach muzycznych. Victoria Zhadko, także z Ukrainy jest uznaną dyrygentką, gitarzystką oraz pedagog, uznawaną za pionierkę w dziedzinie dyrygentury na Ukrainie.

W ramach koncertu, Alicja Grabowska wystąpiła jako wokalistka wraz z muzykami Podlaskiej Orkiestry Salonowej, pod dyrekcją Victorii Zhadko. Ich wspólny występ skupiał się na prezentacji zarówno tradycyjnej muzyki żydowskiej, w tym utworów takich jak "Piosenka z Białostockiego Getta" i "Rebeka", jak również muzyki ukraińskiej, obejmującej "Oj czyj to koń stoi" oraz "Jaka noc księżycowa". Eulalia Yershova w ramach Serenada in Memoriam zaprezentowała koncert na skrzypcach.

Najbliższym wydarzeniem, które odbędzie się w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim będzie czytanie performatywne tekstu sztuki "GPS", które odbędzie się w niedzielę (27.08) w Białostockim Teatrze Lalek.

Więcej informacji: 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1476 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39