Sezon grypy rozpoczęty. Są już pierwsze zachorowania

2013.10.08 00:00
Do podlaskiego sanepidu zgłoszono już ponad 600 przypadków zachorowań lub podejrzenia zachorowania na grypę. Specjaliści zalecają, aby zaszczepić się już teraz. W aptekach są już szczepionki na tegoroczną odmianę wirusa.
Sezon grypy rozpoczęty. Są już pierwsze zachorowania
Fot: sxc.hu

Jesienna aura wystawia na próbę naszą odporność. Liczba zachorowań na grypę rośnie z dnia na dzień. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy, że choroba może być bardzo groźna.

- Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczepienie przeciwko grypie to pojedyncza dawka szczepionki - mówi Elżbieta Abramowicz, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

To właśnie teraz jest najlepszy okres na zaszczepienie się przeciwko grypie. Chroni to nas w 70-80% przed zachorowaniem, ale też przed powikłaniami.

Ze statystyk wynika, że w sezonie 2012/2013 prawie 3 mln Polaków zachorowało na grypę. To aż trzy razy więcej niż w poprzednim sezonie grypowym. Tylko 4% Polaków postanowiło się zaszczepić.

– Niewyleczenie grypy powoduje wiele groźnych skutków ubocznych, czasami prowadzących do śmierci – ostrzega Elżbieta Abramowicz.

Obecnie do podlaskiego sanepidu zgłoszono już ponad 600 przypadków zachorowań lub podejrzenia zachorowania na grypę.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1007 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39