"Skonsultuj z farmaceutą" – darmowe porady i badania

2022.12.09 12:52
W najbliższą sobotę (10.12) odbędzie się akcja "Skonsultuj z farmaceutą". Podczas wydarzenia można będzie też bezpłatnie wykonać pomiar ciśnienia tętniczego lub zmierzyć poziom cukru we krwi, a także skorzystać z porad specjalistów farmacji.
"Skonsultuj z farmaceutą" – darmowe porady i badania
Fot: pixabay.com
Akcja zwróci uwagę przede wszystkim na choroby płuc

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji działające przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zorganizowało prozdrowotną akcję "Skonsultuj z farmaceutą". Inicjatywa odbędzie się w Atrium Biała.

Wydarzenie ma na celu zachęcenie ludzi, by bardziej dbali o zdrowie. Akcja jest ogólnopolska, bierze w niej udział 11 największych polskich miast. W wybranych lokalizacjach farmaceuci będą wykonywali podstawowe badania profilaktyczne oraz udzielali konsultacji.

Najbliższa inicjatywa zostanie poświęcona chorobom układu oddechowego, m.in. przewlekłej obtutacujnej chorobie płuc – POChP, na którą cierpi kilka milionów Polaków. Dolegliwość ta charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe z powodu przewlekłego stanu zapalnego. Ryzyko zachorowania zwiększa palenie papierosów. Chorobę tę trudno jest zdiagnozować, gdyż objawy są zbliżone do astmy czy chorób układu krążenia. Na ten problem zwrócą uwagę organizatorzy sobotniej akcji w Atrium Biała i będą zachęcać też mieszkańców do skorzystania z bezpłatnych badań i porad medycznych w kierunku POChP.

– W walce ze schorzeniami układu oddechowego istotną rolę pełni profilaktyka. Wiemy jednak, że dostęp do specjalistów w tej dziedzinie wiąże się często z długim czasem oczekiwania. Wiele osób wciąż też nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są regularne badania. Budowanie świadomości w zakresie ryzyka, jakie niosą za sobą choroby dróg oddechowych w tym POChP, to główny cel sobotniej akcji "Skonsultuj z farmaceutą". Inicjatywa ma więc charakter nie tylko prozdrowotny, ale również edukacyjny. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie opieki, prewencji i wiedzy na temat chorób związanych z układem oddechowym. Dlatego zachęcamy mieszkańców Białegostoku do udziału w akcji i zadbania o swoje zdrowie oraz swoich bliskich. Tego dnia będzie można wykonać bezpłatnie badania lub dowiedzieć się jak poprawnie korzystać z inhalatora, a także, korzystając z obecności specjalistów, zadać im pytania związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego - mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.

Podczas akcji będą odbywały się pomiary glikemii, ciśnienia tętniczego i spirometryczne. Skonsultować się będzie można z mgr. farmacji i dowiedzieć się wszystkiego o korzystaniu z inhalatorów. Dla dzieci przewidziano kącik małego farmaceuty i kącik dentystyczny.

Wydarzenie potrwa w godz. 10.00-16.00, w wyznaczonej do tego strefie w lokalu naprzeciwko Cukierni Sowa na terenie w Atrium Biała.

Zobacz też: Akcja "Skonsultuj z Farmaceutą" w Atrium Biała

Portal BialystokOnline patronuje wydarzeniu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1052 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39