Słynna angielka gotowa. Po ponad 20 latach kierowcy doczekali się bezpiecznej drogi

2024.03.07 13:46
Wojszki leżą na trasie ważnego i bardzo uczęszczanego "skrótu" z Białegostoku do Bielska Podlaskiego. Ta inwestycja zakończyła przebudowę tzw. angielki, czyli drogi z asfaltem po jednej stronie, a żwirem po drugiej.
Słynna angielka gotowa. Po ponad 20 latach kierowcy doczekali się bezpiecznej drogi
Fot: Powiat Białostocki

Nareszcie można bezpiecznie przejechać

Przez wiele lat kierowcy narzekali na drogę w Wojszkach w gminie Juchnowiec Kościelny, która prowadziła z Białegostoku w stronę Bielska Podlaskiego (to krótsza trasa niż DK19). Niestety asfalt był tylko po jednej stronie, nawierzchnia była nierówna, a co za tym idzie - niebezpieczna.

Teraz się to zmieniło. Firma BK Tras zajęła się przebudową, w efekcie której droga przez Wojszki to 1,4 km asfaltu i 2,8 km nowych chodników po obu stronach wsi. Wybudowała także kanalizację deszczową.

W uroczystym przekazaniu inwestycji do użytku wzięli udział samorządowcy, zaproszeni goście, drogowcy i mieszkańcy.

- Mieszkańcy czekali na tę drogę blisko 30 lat, życzę, aby długo służyła i nie pojawiały się w niej dziury – mówił były senator Mariusz Gromko.

Z kolei starosta Jan B. Perkowski dodał:
- Poprzednia droga miała swój urok, ale mieszkańcy chcieli, żeby było jak w mieście i tak się stało. Mam nadzieję, iż program rządowy dofinansowujący modernizacje dróg będzie również w kolejnych latach.

Nieobecnym, w tym byłemu wojewodzie Bohdanowi Paszkowskiemu, dziękował wicestarosta Roman Czepe. Mówił, że Wojszki były znane z ozdobnych okiennic domów, a teraz będą słynąć z dobrej drogi.

Jan Gradkowski z Zarządu Powiatu, historycznie przypomniał, że poprzednią drogę wybudował powiat wraz z gminą 25 lat temu, ponadto pod spodem jest 150-letni bruk. A 500 lat temu ten szlak wytyczała królowa Bona.

Czy pojawi się w tym miejscu urządzenie monitorujące prędkość?

- Niemożliwe stało się możliwe - angielka została przebudowana, ale że kierowcy teraz się rozpędzają, potrzebny jest fotoradar lub odcinkowy pomiar prędkości - stwiedził jeszcze Krzysztof Marcinowicz, wójt gminy Juchnowiec Kościelny.

W odpowiedzi starosta Perkowski zadeklarował, że trzeci wniosek w tej sprawie starostwo złoży razem z urzędem gminy.

Całkowita wartość inwestycji to 7,064 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło 2,47 miliona złotych. Część wkładu własnego pokryła Gmina Juchnowiec Kościelny.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

836 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39