"Sońka" w Teatrze Dramatycznym. Premiera spektaklu w marcu

2015.02.26 00:00
W piątek (27.03) odbędzie się premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych spektakli w tym sezonie artystycznym. W Teatrze Dramatycznym zostanie zaprezentowana "Sońka" Ignacego Karpowicza. Trwają intensywne próby do tego wydarzenia.
"Sońka" w Teatrze Dramatycznym. Premiera spektaklu w marcu
Fot: Emilia Siemakowicz
Trwają próby do spektaklu "Sońka"

"Sońka" to ostatnia z powieści Ignacego Karpowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy. W 2010 roku został laureatem Paszportu "Polityki" za powieść "Balladyny i romanse". Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za "Gesty", "Balladyny i romanse" oraz "Ości". Jego najnowsze dzieło - "Sońka" - zostało nominowane do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

Premiera w rodzinnym mieście

- Kilka teatrów zainteresowało się "Sońką", ale z oczywistych względów chciałem, żeby premiera miała miejsce w moim rodzinnym mieście. Dlatego gdy zadzwoniła Agnieszka, bardzo się ucieszyłem, chociaż w tamtym momencie rozmowy o adaptacji z pewnym warszawskim teatrem były bardzo zaawansowane. Spotkaliśmy się z Agnieszką w Warszawie i... nawet nie musiała mnie przekonywać. Okazało się, że nadajemy na tych samych falach. Postanowiliśmy to zrobić w Białymstoku, na ziemi Sońki – przyznaje Ignacy Karpowicz.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur. Na dużej scenie białostockiego Teatru będzie można obejrzeć nie tylko aktorów Węgierki, ale także zaproszonych gości: Svietlanę Anikiej oraz Alesia Malčanaǔ (Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały w Mińsku), Dorotę Białkowską (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), Grzegorza Falkowskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), a także Rafała Maćkowiaka (TR Warszawa).

Skok na najgłębszą wodę

- "Sońka" Ignacego od razu wydała mi się materiałem prowokującym do stworzenia jej scenicznej wersji. To był od początku skok na najgłębszą wodę. I tworzenie adaptacji, która okazała się nie być po prostu adaptacją, i niebywała praca zespołu, który stwarza ten spektakl nie miałyby miejsca, gdyby nie możliwość takiego spotkania, któremu impuls dała "Sońka". Czasem wchodzi się w jakieś współrzędne geograficzne i bieg zdarzeń jest silniejszy niż plan - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Premiera spektaklu zaplanowana jest 27 marca o godz. 19.00. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie także 28 i 29 marca. Patronujemy spektaklowi.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1275 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39