Specjalny pokaz filmu "Śubuk" w Kinie Forum

2023.02.06 12:43
"Śubuk" w reżyserii Jacka Lusińskiego to poruszający obraz walki z systemem społecznym na początku lat 90. Opowiada o losach Maryśki, która rodzi syna, jak się okazuje, z autyzmem. Film z audiodeskrypcją i napisami będzie można obejrzeć w czwartek (9.02) w Kinie Forum.
Specjalny pokaz filmu "Śubuk" w Kinie Forum
Fot: Materiały prasowe

Film Lusińskiego to trafiająca w serce, pełna ciepła i mimo wszystko optymizmu historia młodej kobiety i jej syna. Ukazuje on siłę, jaka drzemie w każdym z nas i daje nadzieję, że trudności życiowe można pokonać.

Opowieść ukazana w "Śubuku" oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Jest rok 1989. Młoda dziewczyna - Maryśka zachodzi w ciążę z dużo starszym milicjantem, Darkiem. Ten oświadcza, że dziecka nie chce i próbuje nakłonić kobietę do aborcji. Maryśka przeciwstawia się mężczyźnie i postanawia, że urodzi dziecko. Milicjant usuwa się z jej życia. Wkrótce Maria rodzi syna, a w jego wychowaniu pomaga jej starsza siostra. Maryśka znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, musi także pogrzebać swoje zawodowe ambicje. Na dodatek okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to "śubuk".

Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola. Lekarze stawiają diagnozę: chłopiec ma autyzm. W latach 90. trudno było radzić sobie z takim dzieckiem. Nikt nie rozumiał tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem.

Maryśka jednak nie ustaje w wysiłkach i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Jest świadoma, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Pokaz filmu "Śubuk" z audiodeskrypcją oraz napisami dla niesłyszących odbędzie się w czwartek (9.02), o godz. 15:30 w Kinie Forum. Bilety w cenie 16 zł są do nabycia w kasie kina lub przez stronę internetową Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1278 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39