Spis Powszechny. Zostanie przeprowadzone obowiązkowe badanie kontrolne

2021.11.07 08:07
Ci, którzy myśleli, że spis powszechny mają już za sobą, mogą być w błędzie. GUS przeprowadzi badanie kontrolne, podczas którego zadzwoni do 100 tys. mieszkańców. Udział w nim jest obowiązkowy.
Spis Powszechny. Zostanie przeprowadzone obowiązkowe badanie kontrolne
Fot: Pixabay

W dniach 12-24 listopada zostanie przeprowadzone badanie kontrolne Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w przeprowadzonym w tym roku spisie.

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań, które zostały spisane w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Metody dostępne w spisie zasadniczym tj. wywiady w terenie, samospis przez Internet, spis na infolinii nie będą dostępne w badaniu kontrolnym. Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

Ankieterzy podczas wywiadu nie będą pytać o stan majątkowy respondentów, posiadane kosztowności i papiery wartościowe, dokumenty bankowe, numer konta, sprawy skarbowe, planowane inwestycje finansowe itp. Respondenci będą mogli sprawdzić tożsamość ankietera na stronie spisu lub dzwoniąc na płatną infolinię 22 279 99 99.

- Głównym zadaniem statystyki publicznej jest dostarczanie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych oraz wysokiej jakości informacji statystycznych. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, dzięki realizacji zasad zawartych w Europejskim Kodeksie Praktyk Statystycznych, który obowiązuje w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) - informuje GUS.

Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte są tajemnicą statystyczną.

Badanie kontrolne zajmie około 10 minut. Udział w nim jest obowiązkowy.

Przypominamy, 30 września zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Pierwsze wstępne wyniki zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39