Sprawa gminy Grabówka przesądzona? Supraśl zapowiada protest i referendum [WIDEO]

2024.04.24 09:41
Choć kwestia stworzenia gminy Grabówka wydaje się przesądzona, rada miejska w Supraślu na ostatniej sesji podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie. Na 29 kwietnia zapowiadany jest także protest ostrzegawczy.
Sprawa gminy Grabówka przesądzona? Supraśl zapowiada protest i referendum [WIDEO]
Fot: UM Supraśl

Termin referendum został wyznaczony na 2 czerwca. Gmina Supraśl rozpoczęła już przygotowania do przeprowadzenia tego typu konsultacji. Mimo decyzji rady miejskiej w Supraślu, do supraskiego magistratu wpłynęło pismo Wojewody Podlaskiego, w którym wojewoda pyta o kwestie typowo organizacyjne, świadczące o tym - jak podkreślają przedstawiciele gminy Supraśl - że powstanie gminy Grabówka jest już przesądzone, a konsultacje są tylko dodatkowym elementem, który i tak nie zostanie wzięty pod uwagę.

- Przekazaliśmy wojewodzie podliczenia dotyczące kosztów przeprowadzenia referendum lokalnego, bo należy zauważyć, że zarówno konsultacje jak i referendum nie odbędą się bezkosztowo – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. - Mamy informacje, że wojewoda nie wszczął postępowania nadzorczego w stosunku do podjętej uchwały referendalnej, ale niektórzy radni Rady Miejskiej w Supraślu twierdzą, że podjęta uchwała ma wady prawne.

Będzie protest na rondzie w Zaściankach

Zwolennicy referendum lokalnego obawiają się więc, że wojewoda może tę uchwałę zakwestionować. Dlatego też postanowili zastosować konkretniejsze argumenty.

- W ramach protestu ostrzegawczego zawiadomiłem burmistrza Supraśla o zgromadzeniu, które odbędzie się w poniedziałek 29 kwietnia w godz. 17-19 na rondzie Powstania Styczniowego w Zaściankach – powiedział Mirosław Zielenkiewicz, Pełnomocnik Inicjatora Referendum w sprawie podziału gminy Supraśl. – Na ostatniej sesji rady miejskiej zwróciłem uwagę na hipokryzje radnych którzy są przeciwko referendum. Zarzucali oni, że w obecnej komisji, która zliczała podpisy osób popierających inicjatywę referendalną są radni, którzy byli w grupie inicjatywnej. Zwróciłem wtedy uwagę, że na poprzedniej sesji, gdy zgłaszaliśmy wniosek referendalny i składaliśmy głosy, z tych sześciu radnych który są za podziałem gminy nikt się nie pojawił. Dlatego też rada miejska w Supraślu nie mogła wyznaczyć innych osób do sprawdzania ważności podpisów, tylko wybierała spośród obecnych.

Nic nie jest przesądzone?

Poniedziałkowy protest ma zasygnalizować, że ponad 2200 mieszkańców gminy Supraśl podpisanych pod inicjatywą referendalną oczekuje demokratycznych metod zachowania się.

- Mamy nowego wojewodę, który głosi że od początku sprawa podziału gminy jest zakończona. Zabranialiśmy 2200 głosów, 1800 było ważnych. Mieszkańcy chcą się wypowiedzieć. To sygnał do władz, żeby zachowali się w sposób demokratyczny – zauważył Mirosław Zielenkiewicz. - Nic nie jest przesądzone, a my mieszkańcy mamy prawo głosu! Oczekujemy, że to referendum doprowadzi do wzmocnienia jedności gminy przez wspólne akcje i rozmowy o przyszłości. Trzeba rozmawiać, wyrażać swoje zdanie, lub wnosić propozycje rozwoju i dyskutować. Na tym polega demokracja.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1614 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39