"Stan wyjątkowo nieludzki". Milczący protest u drzwi wojewody

2021.10.05 07:39
Kolejny protest dotyczący sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zorganizuje go Komitet Obrony Demokracji Region Podlaski.
"Stan wyjątkowo nieludzki". Milczący protest u drzwi wojewody
Fot: Redakcja

We wtorek (5.10) w wielu polskich miastach odbędą się milczące protesty. "Nie bądźmy obojętni, gdy w lesie, na bagnach umierają z zimna ludzie, dorośli i dzieci, tak blisko nas" - apelują organizatorzy.

- Polska, jako państwo, którego granica jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej ma obowiązek ochrony swoich granic. Nikt nie domaga się ich otwarcia. Ale granic nie broni się skazując ludzi na śmierć z wyziębienia. Na terenie naszego kraju zapanował stan wyjątkowo nieludzki - mówi Dorota Zerbst, przewodnicząca Zarządu Regionu Podlaskiego Komitet Obrony Demokracji.

Działacze KOD podkreślają, że nie godzą się na łamanie podstawowych praw człowieka i wzywają do ratowania dzieci z Michałowa. Domagają się natychmiastowych działań w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego.

Co ważne, żądają wpuszczenia na teren objęty stanem wyjątkowym mediów, medyków, prawników, niezależnych obserwatorów oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc a także przywrócenia dostępu do informacji publicznej i przede wszystkim przestrzegania traktatów międzynarodowych, konwencji genewskiej i konwencji praw dziecka.

Protestowi towarzyszy cytat Mariana Turskiego: "Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne".

Protest w Białymstoku odbędzie się o godz. 18:00 przed siedzibą Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1120 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39