Staże i praktyki dla uczniów szkół zawodowych. Przeznaczono 12 mln zł

2016.07.12 17:41
W połowie czerwca Zarząd Województwa Podlaskiego wybrał 23 projekty, które otrzymają dofinansowanie w ramach wspierania kształcenia zawodowego. We wtorek (12.07) podpisano pierwszych 6 umów.
Staże i praktyki dla uczniów szkół zawodowych. Przeznaczono 12 mln zł
Fot: Kamila Ausztol
Umowę w imieniu WSMED podpisał kanclerz uczelni - Mikołaj Tomulewicz

Jak wynika z analizy regionalnego rynku pracy, potrzebna jest interwencja w zakresie szkolnictwa zawodowego. Właśnie w tym celu przeprowadzono konkurs "Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki". W jego ramach wyłoniono 23 projekty, które otrzymają 12,2 mln zł dofinansowania na zorganizowanie stażów, praktyk i dokształcania nauczycieli.

W konkursie mogli startować pracodawcy i przedsiębiorcy, jednostki naukowe, w tym uczelnie, organizacje pozarządowe oraz instytucje otoczenia biznesu i powiązań kooperacyjnych.

- Cieszymy się jako zarząd województwa, że możemy podpisać dziś pierwsze umowy dotyczące organizacji stażów i praktyk. Kształcenie zawodowe młodzieży jest niezwykle ważne, gdyż zapotrzebowanie na takich pracowników występuje w Podlaskiem, ale także w całej Polsce i Unii Europejskiej – powiedział podczas wtorkowego (12.07) spotkania marszałek Jerzy Leszczyński.

Umowy popisano z pierwszymi 6 beneficjentami. Wśród nich znalazła się m.in. Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, oferująca staże dla techników farmaceutów, opiekunów medycznych, techników usług kosmetycznych oraz techników masażystów. O konkurencyjność w gospodarce zadbał także powiat sokólski, który kształcenie postanowił wesprzeć w każdej szkole zawodowej na swoim terenie. Powiat otrzymał wsparcie w wysokości prawie miliona zł.

- Sfinansujemy praktyki zawodowe u pracodawców, co pozwoli im na zdobycie wykwalifikowanej siły roboczej. Za te pieniądze stworzymy po prostu miejsca pracy, więc jestem pewny, że przedsiębiorstwa chętnie włączą się w te działania. Chcemy współpracować z firmami, które działają na terenie powiatu, chociaż ich kapitał może być zewnętrzny – powiedział Piotr Rećko, starosta sokólski.

Dofinansowanie przyznano także Zespołowi Szkół Technicznych Ogólnokształcących w Łomży, ZSTiO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku, firmie OPTIMA HRS (Szkoła Policealna nr 1 Ochrony Zdrowia, szkoły Żak oraz Szkoła Policealna TEB Edukacja) i Zespołowi Szkół Technicznych w Kolnie.

- Z radością obserwujemy zmianę myślenia na temat szkolnictwa zawodowego. Mamy nadzieję, że o wiele więcej umów zostanie podpisanych po wakacjach – przyznała wicemarszałek województwa Anna Naszkiewicz.

Do 9 września trwają jeszcze 3 konkursy na projekty związane z kształceniem zawodowym. Ich budżet to łącznie 73 mln zł.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1391 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39