Strategia rozwoju województwa do konsultacji społecznych

2013.03.20 00:00
Zarząd województwa przyjął projekt zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 i skierował go do konsultacji społecznych.
Strategia rozwoju województwa do konsultacji społecznych
Fot: sxc.hu

Znowelizowana Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego będzie najważniejszym dokumentem przy pracach nad stworzeniem Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20 i przy negocjacjach przyszłego kontraktu z rządem. W przygotowaniu projektu Strategii uczestniczyli wybitni eksperci, wśród nich profesorowie Jacek Szlachta, Wojciech Dziemianowicz, Bogusław Plawgo i Janusz Zaleski.

Jacek Szlachta zwrócił uwagę na to, że wiele propozycji zgłaszanych na wcześniejszych etapach przygotowywania dokumentu zostało uwzględnionych. Większy nacisk został położony m.in. na rolnictwo, obszary wiejskie, środowisko przyrodnicze czy dziedzictwo kulturowe.

Prof. Zaleski, podkreślił, że pozytywną cechą dokumentu jest jego zwięzłość – ma on nieco ponad sześćdziesiąt stron, a zawiera wszystkie najważniejsze kwestie dla regionu. Na uznanie zasługuje też poruszenie zagadnień ponadregionalnych, wychodzących poza obszar Podlaskiego.
– Jest to nowoczesna Strategia, która doskonale wpisuje się w oczekiwania zarówno Komisji Europejskiej, jak i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. A dzięki temu, że nie jest tak rozbudowana – także w oczekiwania społeczne – podsumował.

Pojawiły się jednak sugestie, by precyzyjniej określić specjalizacje regionu.
– Odczuwamy pewien niedosyt, jeśli chodzi o szczegóły, ale jest to dokument strategiczny, wyznaczający pewne cele. Na tym poziomie możemy określić jedynie kierunki poszukiwań specjalizacji. Oprócz Strategii będziemy mieli jeszcze programy, w tym program regionalny, które będą zawierać bardziej szczegółowe zapisy – mówił Bogusław Plawgo.

Prace nad znowelizowaniem strategii rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Uczestniczyli w nich przedstawiciele różnych środowisk zarówno z Białegostoku, Łomży i Suwałk, jak też z innych ośrodków, jak Bielsk Podlaski czy Siemiatycze. Odbywały się otwarte prezentacje założeń strategii i dyskusje o tym, co powinna zawierać. Jedno z takich spotkań, poświęconych przyszłości Suwalszczyzny, odbyło się w zeszłym tygodniu w Suwałkach.

Konsultacje społeczne będą trwały w kwietniu i w maju. Zarząd województwa zamierza następnie przekazać projekt przewodniczącemu sejmiku. Przewiduje się, że sejmik przyjmie Strategię we wrześniu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1051 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39