Straż Miejska z nowym sprzętem ratowniczym oraz ważnym apelem do mieszkańców [FOTO]

2024.01.06 17:31
Straż Miejska w Białymstoku otrzymała nowy sprzęt do ratowania ludzi. Specjalistyczny pojazd wraz z wyposażeniem został kupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Będzie służył przede wszystkim do niesienia pomocy przedmedycznej osobom zagrożonym zamarznięciem.
Straż Miejska z nowym sprzętem ratowniczym oraz ważnym apelem do mieszkańców [FOTO]
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Straż Miejska prowadzi akcję "Zimowy ratownik"

Białostocka Straż Miejska każdego roku realizuje akcję „Zimowy ratownik”, która zapobiega tragediom związanym z niskimi temperaturami, zwłaszcza ratuje osoby bezdomne przed zamarznięciem. W tym roku funkcjonariuszom pomoże w tym nowy sprzęt. Strażnicy otrzymali specjalistyczny pojazd wyposażony w sprzęt ratowniczy, który został kupiony w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego 2023 „Ratownictwo taktyczno-medyczne – Bezpieczny Białystok”. Na ten projekt zagłosowało 8387 osób.

Wyposażenie pojazdu to: 8 plecaków transportowych przeznaczonych do różnego rodzaju działań ratowniczych, 8 plecaków ratowniczych z systemem apteczek modułowych, 2 defibrylatory półautomatyczne oraz 8 kamizelek medycznych.

Wyposażeni i przeszkoleni

Zakupy kosztowały 493 tys. zł. W ramach realizacji projektu część funkcjonariuszy przeszła specjalne szkolenie z zakresu obsługi urządzeń oraz udzielania pomocy przedmedycznej.

– Dzięki tym zakupom możliwe będzie niesienie pomocy ludziom, którzy najbardziej narażeni są na skutki niskich temperatur, czyli osobom bezdomnym, starszym, samotnym. Sprzęt ten będzie mógł być też wykorzystywany w trakcie imprez masowych, przy dużych skupiskach ludzkich – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Podczas tegorocznej akcji „Zimowy Ratownik”, która trwa od listopada, białostoccy strażnicy podjęli 514 interwencji. Ponad 180 osób przewieziono do Izby Wytrzeźwień, 13 zawieziono do noclegowni i ogrzewalni, a 8 osób przekazano pogotowiu. Straż Miejska skontrolowała ponad 720 miejsc przebywania bezdomnych.

Apel strażników

Jak wskazują prognozy meteorologiczne, przed nami fala mrozów. Straż Miejska przypomina, że właściciele, użytkownicy, zarządcy nieruchomości zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Od tego zależy bezpieczeństwo przechodniów.

Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy oczyszczanie chodników ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń. Usunięty śnieg czy lód może być pryzmowany na skraju chodnika od strony jezdni, jednak nie może on utrudniać ruchu pieszych i pojazdów oraz nie może być zgarniany bezpośrednio z chodników na jezdnię. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi, np. piaskiem. Zalegający śnieg na chodnikach powoduje ich śliskość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia osób z nich korzystających.

Za brak odśnieżania - mandat

Do obowiązków właściciela, administratora, zarządcy nieruchomości należy także usuwanie z dachów i gzymsów budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sopli i nawisów śnieżnych tuż po ich powstaniu. Mogą one stanowić zagrożenie dla pieszych oraz samochodów znajdujących się w pobliżu budynku. Do tak niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacji właściciele nie powinni dopuszczać. Jeśli sople i nawisy śnieżne na dachach się pojawią, powinni do czasu ich usunięcia miejsce to zabezpieczyć, a piesi powinni w tym czasie nie chodzić pod zwisającymi soplami i nawisami śnieżnymi.

Wszelkie zaniedbania związane z zimowym utrzymaniem nieruchomości mogą skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1113 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39