Straż Ochrony Kolei pomaga bezpiecznie wrócić do domu

2020.04.04 12:00
Przeprowadzanie kontroli temperatury na granicach, zabezpieczanie pociągów i współpraca ze służbami sanitarnymi - to m.in. zadania dodatkowe Straży Ochrony Kolei w walce z pandemią koronawirusa.
Straż Ochrony Kolei pomaga bezpiecznie wrócić do domu
Fot: PKP Polskie Linie Kolejowe
Zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, na bieżąco uczestniczą w akcjach zapobiegającym zakażeniom koronawirusem.

Jak informuje Mirosław Tkaczyk, rzecznik prasowy Komendy Głównej SOK, jednym z pierwszych dodatkowych zadań Straży Ochrony Kolei było prowadzenie kontroli temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski z terenu Niemiec, Czech i Słowacji. Procedura odbywała się na polecenie wojewodów przy ścisłej współpracy z przewoźnikami oraz zarządcą infrastruktury. W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego na zachodniej i południowej granicy Polski funkcjonariusze SOK skontrolowali ponad 5 000 podróżnych.

Od 15 marca mundurowi prowadzą też kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających na terytorium Polski na południowych i zachodnich kolejowych przejściach granicznych.

Straż Ochrony Kolei zabezpiecza też pociągi na trasie i stacjach postoju. Mundurowi na bieżąco patrolują dworce, stacje oraz pociągi. Funkcjonariusze SOK współpracują, w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze kolejowym, ze Strażą Graniczną, Policją i służbami sanitarnymi.

Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące osób potencjalne zakażonych przebywających na obszarze kolejowym RP, a także na zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1293 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39