Strażnicy miejscy dostali defibrylatory. Mieszkańcy będą szkoleni z pierwszej pomocy

2018.06.14 17:53
Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy ratuje życie. Pomocne w sytuacji zagrożenia są defibrylatory. 3 takie przenośne urządzenia trafiły do strażników miejskich. W Białymstoku pojawi się również kolejny stacjonarny defibrylator. Będą też szkolenia.
Strażnicy miejscy dostali defibrylatory. Mieszkańcy będą szkoleni z pierwszej pomocy
Fot: Dorota Mariańska

W czwartek (14.06) straż miejska otrzymała 3 przenośne defibrylatory oraz fantom. To sprzęt, który kupił magistrat. Nowe defibrylatory funkcjonariusze będą wozili w samochodach. Są one przystosowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ułatwią i przyśpieszą udzielanie mieszkańcom pierwszej pomocy, szczególnie w nagłych przypadkach.

- Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy strażnicy miejscy podjęli 3 tys. interwencji w stosunku do osób, które potrzebowały pomocy, bo były w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. 150 po udzieleniu pierwszej pomocy zostało przekazanych dla pogotowia ratunkowego – mówi Krzysztof Kolenda, komendant Straży Miejskiej w Białymstoku.

Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział natomiast, że zamówiono kolejny defibrylator stacjonarny. Do sierpnia ma być on zamontowany na stojaku w okolicy skrzyżowania ul. Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego.

Urządzenia tego rodzaju można znaleźć w Białymstoku w już 14 miejscach, m.in. w gablotach na zewnątrz budynków urzędu miejskiego przy ul. Słonimskiej, Branickiego, Składowej, Legionowej, Św. Rocha, w Parku Planty, na miejskich pływalniach oraz lodowisku.

Poza tym miasto poinformowało, że ponad 1000 mieszkańców zostanie przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy. Mowa o 200 osobach w wieku 3-6 lat, 350 osobach z przedziału 7-13 lat i 550 – powyżej 14. roku życia i dorosłych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1216 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39