Studenci mogą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń w kraju. Centrum INNO-EKO-TECH już otwarte

2015.10.08 00:00
W czwartek (8.10) odbyła się inauguracja roku akademickiego Politechniki Białostockiej. Podczas wydarzenia uroczyście otwarto największą dotychczasową inwestycję uczelni – Centrum INNO-EKO-TECH.
Studenci mogą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń w kraju. Centrum INNO-EKO-TECH już otwarte
Fot: JF

Milionowa inwestycja warta swojej ceny

INNO-EKO-TECH Innowacyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska Politechniki Białostockiej jest inwestycją wartą ponad 90 mln zł (zobacz:Milionowa inwestycja Politechniki Białostockiej)
Władze uczelni są dumne, że udało się stworzyć tak nowoczesny obiekt naukowy w naszym mieście.

- Dziś otwieramy Centrum Naukowo Dydaktyczne Odnawialnych Źródeł Energii Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska, czyli INNO-EKO-TECH. Budowę rozpoczęliśmy kilka lat temu – mówił rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

Rektor informuje, że to, iż budynek powstał w Białymstoku, to w dużej mierze zasługa ówczesnej minister Barbary Kurdyckiej, która okazywała pomoc w realizacji tego projektu.

INNO-EKO-TECH to 700 stanowisk badawczych, 36 laboratoriów wyposażonych w innowacyjny, często unikatowy w skali kraju i Europy sprzęt. W budynku będą mogli kształcić się i prowadzić badania naukowe studenci i pracownicy trzech wydziałów: elektrycznego, mechanicznego oraz budownictwa i inżynierii środowiska.

INNO-EKO-TECH spełnionym marzeniem białostockich badaczy

- Każdy ma jakieś marzenia. Marzeniem naszych pracowników, które trwało ponad 30 lat, było to, by pracować w nowej rzeczywistości, mieć nowe laboratoria i kształcić po nowemu. W tym roku to marzenie się ziściło - twierdzi dziekan Wydziału Budownictwa. - W INNO-EKO-TECH mamy jedyną w Polsce podłogę siłową, suwnicę, wysokiej klasy maszynę wytrzymałościową. Mamy tu najlepsze urządzenia i modele do badania wszystkiego, co człowiekowi w życiu służy. Mamy więc modele do badania jakości wody, do oczyszczania ścieków, mamy szeroką gamę urządzeń do geodezji, badań chemicznych. Wymieniać można długo – dodaje.

To jak zmieniła się Politechnika Białostocka dostrzega też były absolwent uczelni, obecny wicewojewoda podlaski Wiesław Żyliński:
- Kiedy ja rozpoczynałem studia, były dwa budynki dydaktyczne, trzy akademiki i budynek stołówki. Dzisiaj widzimy, jak na przestrzeni lat rozwinęła się Politechnika Białostocka – mówi.

Zdanie to podziela marszałek Mieczysław Baszko, który zapewnia, że samorząd województwa wciąż będzie robił wszystko, by największa uczelnia techniczna w Białymstoku się rozwijała i przyciągała swoją ofertą dydaktyczną młodych ludzi nie tylko z Podlasia, ale i innych regionów Polski.

Uroczystego odsłonięcia INNO-EKO-TECH dokonał rektor PB prof. Lech Dzienis przy pomocy łazika marsjańskiego, którego autorami są studenci tej uczelni.

Następnie uroczystości przeniosły się na aulę, gdzie prof. Barbara Kudrycka, poseł do Parlamentu Europejskiego, wygłosiła referat pt. "W jaki sposób Unia Europejska wspiera badania naukowe i innowacje". Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 można było także podziwiać wystawę fotografii dr. inż. Pawła Tadejki "Energia z natury".

Mimo iż oficjalnie rok akademicki rozpoczął się we czwartek, studenci PB uczęszczają na zajęcia jako pierwsi w regionie: Studenci Politechniki Białostockiej zakończyli wakacje

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1049 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39