Studiuje na Politechnice Białostockiej i posiada ponad 100 medali. Marzy o kolejnych

2023.02.20 13:08
Klaudia Arleta Sokołowska to złota medalistka w karate kumite kobiet. Studentka budownictwa na Politechnice Białostockiej w 2022 r. 4-krotnie stawała na najwyższym stopniu podium, a kolejne miesiące mogą być równie udane. Następne ważne zawody, czyli Akademickie Mistrzostwa Polski, odbędą się w maju.
Fot: Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Klaudia Arleta Sokołowska na co dzień jest studentką trzeciego semestru budownictwa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Studia techniczne dzieli ze swoją wielką pasją, a jest nią karate kumite. Japońską sztuką walki zainteresowała ją babcia, bo to właśnie ona zaprowadziła małą Klaudię na pierwszy trening.

- Bardzo mi się spodobało i zaczęłam uprawiać tę dyscyplinę - wspomina Sokołowska.

Mając zaledwie 9 lat, Klaudia zdobyła złoto podczas VII Turnieju Karate w Chynowie w kumite indywidualnym dziewcząt 8-9 lat. Rok później opisywana zawodniczka wywalczyła 2 srebrne i 3 brązowe medale, a 2013 r. już całkowicie należał do 11-letniej sportsmenki. Wtedy to Klaudia Arleta Sokołowska zgarnęła 7 złotych krążków, przede wszystkim w kumite indywidualnym dziewcząt. Jak wyglądała dalsza kariera sportowa urodzonej w Sokółce Klaudii? Bardzo udanie. Otóż trudno znaleźć zawody, z których Sokołowska nie przywiozłaby do Białegostoku jakiegoś medalu, najczęściej złotego.

- Trener mobilizuje mnie do wygrywania wielu zawodów. Trenuję 3 razy w tygodniu. Uczęszczam także na siłownię, co pozwala mi polepszyć swoją wytrzymałość, technikę i szybkość - przyznaje sportsmenka.

Trener Sokołowskiej - Marek Ołowski - ma 6 dan w karate, ale Klaudia też zdobyła już czarny pas, co oznacza że poznała wszystkie uczniowskie podstawy danej sztuki walki i odznacza się wiedzą, która pozwala na przekazywanie tych podstaw innym. Studentka posiada 1 dan i nie ustaje w doskonaleniu swoich technik. Dodatkowo od 5 lat Klaudia jest w szerokiej kadrze narodowej Polskiej Unii Karate.

- Podczas swojej kariery sportowej zdobyłam wiele medali, zostałam kilkukrotnie mistrzynią Polski. Startowałam także w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Najlepszy wynik, który miałam, to był ćwierćfinał. Startowałam również na Akademickich Igrzyskach Europejskich, gdzie też byłam w ćwierćfinałach - wylicza swoje sukcesy studentka Politechniki Białostockiej.

Następne ważne zawody z udziałem Klaudii Sokołowskiej, a więc Akademickie Mistrzostwa Polski, odbędą się już w maju. Warto dodać, że wspomniana sportsmenka stanowić ma też część Akademickiej Reprezentacji Polski podczas Akademickich Mistrzostw Europy 2023 w karate WKF w Zagrzebiu. Ta impreza zorganizowana zostanie w lipcu, a wyjazd Sokołowskiej do Chorwacji wesprze finansowo Politechnika Białostocka.

Dotychczas Klaudia zdobyła w swojej karierze 109 medali - 57 złotych, 19 srebrnych oraz 33 brązowe.