Sukces spektaklu "Inwazja". Zostanie pokazany podczas ogólnopolskiego konkursu

2023.01.23 16:44
Głównym założeniem 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest promocja współcześnie pisanego dramatu i jego żywej obecności na scenach. "Inwazja" Teatru Dramatycznego w Białymstoku zakwalifikowała się do tego konkursu.
Sukces spektaklu "Inwazja". Zostanie pokazany podczas ogólnopolskiego konkursu
Fot: Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Dwuetapowy konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zakwalifikować do konkursu. Jest to dla nas wyróżnienie, które pozwoli promować naszą instytucję, nasze spektakle oraz cały region – zauważa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

"Inwazja" to wspólny projekt Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie. Premiera tej międzynarodowej koprodukcji realizowanej przez białostocką instytucję, miała miejsce 3 grudnia ubiegłego roku w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Tekst przedstawienia napisała Malina Prześluga, a wyreżyserowała je Tamara Trunova. "Inwazja" będzie oceniana pod kątem walorów literackich tekstu oraz jego roli w spektaklu, jak również wartości artystycznych zgłoszonej inscenizacji.

W pierwszym etapie konkursu tj. do 30 kwietnia 2023, Komisja Artystyczna obejrzy zgłoszone spektakle, a następnie, do 10 maja 2023, ogłosi listę przedstawień zakwalifikowanych do finału. Drugi etap przewidziany jest między 10 maja a 20 czerwca 2023, wówczas jury obejrzy zakwalifikowane spektakle i wybierze laureatów konkursu.

Wybrane spektakle zaprezentowane zostaną w sezonie teatralnym 2023/2024 na przeglądzie NÓWKA SZTUKA.

Spektakl "Inwazja" powstał w ramach projektu Kierunek Ukraina. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39