"Supernova" i spotkanie z reżyserem

2021.05.21 13:55
"Supernova" to ten rodzaj kina, który wchodzi po czubek głowy w sytuację, wbija się w sam środek eskalującego konfliktu i robi to z byka, rozpychając się łokciami, podchodząc tak blisko gorącego jądra wydarzeń, jak to tylko możliwe - pisał o filmie Marcin Stachowicz.
"Supernova" i spotkanie z reżyserem
Fot: Celestyna Król

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Bartosza Kruhlika, nagrodzonym Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni.

To opowieść utrzymana w konwencji dramatu, thrillera i kina katastroficznego. W "Supernovej" przedstawiony jest świat wiejskiej społeczności, a bohaterowie to ludzie, którzy muszą odnaleźć się w sytuacji granicznej. Reżyser stawia egzystencjalne pytania o istotę przypadku i przeznaczenia.

"Z jakiegoś jednak powodu na jej kanwie powstał niebanalny, angażujący emocjonalnie i dobry rzemieślniczo debiut reżyserski. Kruhlik wie, jak budować i stopniować napięcie, wie, jak poprowadzić dużą grupę aktorów bez wpadania w chaos i pustosłowie" - czytamy w recenzji.Film "Supernova" jest określany wręcz jako filmowe objawienie 2019 r., a młodego reżysera porównuje się do samego Kieślowskiego. Kruhlik skończył łódzką filmówkę, w trakcie studiów zrealizował aż 12 etiud, które nagradzane były na polskich i światowych festiwalach. Pomysł na film "Supernova" zrodził się już w 2014 r. Wówczas na Pomorzu doszło do wypadku samochodowego z udziałem nietrzeźwego, młodego kierowcy. Oglądając telewizyjne relacje z miejsca śmiertelnej katastrofy, widząc panujący na miejscu chaos, niedowład służb i ludzkie emocje, Kruhlik znalazł punkt wyjścia do filmowej opowieści.

Ostatecznie do realizacji filmu reżyser przystąpił trzy lata później. "Supernova" była kręcona na drodze nieopodal Wyszkowa.

Film "Supernova" można obejrzeć w kinie Forum w niedzielę (23.05), o godz. 15:00. Przewidziane jest także spotkanie z Bartoszem Kruhlikiem.

SZCZEGÓŁY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1174 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39