Supraski Ogród Saski. Odzyska dawny blask?

2020.11.05 13:42
W Ogrodzie Saskim w Supraślu trwają prace nad rewaloryzacją. Powstaną m.in. tężnia solankowa, wiata turystyczna, nowe chodniki. Wartość projektu wynosi 4 mln zł. Prace mają potrwać jeszcze rok.
Supraski Ogród Saski. Odzyska dawny blask?
Fot: UM Supraśl
Trwają prace nad rewaloryzacją Ogrodu Saskiego

Rewaloryzacja

Trwają prace nad przywróceniem dawnego blasku XVIII-wiecznego Ogrodu Saskiego w Supraślu. Powstanie m.in. alejka przebiegająca z Urzędu Miejskiego w stronę Klasztoru, która podzieli park na dwie części.

Pierwsza z nich będzie reprezentacyjna - z pomnikiem Orła Białego. Natomiast druga spełni funkcje rekreacyjne. Powstanie tężnia solankowa, wiata turystyczna oraz zacisze dla miłośników książek. Ponadto jedna z parkowych alejek będzie prowadziła wprost do nadrzecznych bulwarów.

Jak idą prace?

Projekt ma na celu rewitalizację obszaru o powierzchni 2,17 ha. Pracami zajmuje się firma z Białegostoku, która przez 2 miesiące wykonała już dużą część projektu.

Przede wszystkim wycięto drzewa, które kolidowały z projektowanymi alejkami, a ze względu na swój wiek stwarzały zagrożenie. Wykonano również roboty rozbiórkowe starego placu zabaw, mostków, rozwalających się ławek i parkowych alejek.

Ponadto wstawiono już dużą część obrzeży, wykonano nasypy i korytowanie nowych alejek czy chodników. Na niektórych jest już układana kostka kamienna. Wygładzono także kanał przy ul. Ogrodowej w celu posadzenia roślinności.

W większości zrealizowano instalacje sanitarno-wodociągowe z przyłączami, aby później podłączyć tężnie solankową i toalety. Położono już kable oświetleniowe, wylano fundament pod słupy świetlne oraz wykonano przepusty na kable pod drogami. Obecnie trwają prace nad wykonaniem podbudowy pod drogę dojazdową.

Park za 4 mln zł

W 2016 r. Ogród Saski mocno odczuł skutki huraganu. Zniszczenia, które spowodowała wichura przyczyniły się do badań archeologicznych tego miejsca. Odkryto m.in. ścieżki w kształcie tzw. gęsiej łapki, czyli rozchodzące się promieniście, które nawiązywały do Ogrodu Saskiego w Warszawie.

Rewitalizacja Parku w Supraślu jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita jego wartość wynosi prawie 4 mln, z czego ponad 3,1 mln stanowi dofinansowanie unijne.

Zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2021 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

237 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39