Święta wielkanocne na granicy. Nie było spokojnie

2023.04.11 10:27
Podczas wielkanocnego weekendu (7-10.04) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 189 cudzoziemców. Ponadto pogranicznicy zatrzymali 4 kurierów i 2 przewodników.
Święta wielkanocne na granicy. Nie było spokojnie
Fot: SG

Minionej doby (10.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 71 osób, w tym 53 na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki Straży Granicznej w Białowieży, gdzie 33 osoby zostały zatrzymane, 20 cudzoziemców na widok patroli polskich wróciły na Białoruś. Kolejne osoby zatrzymano nieopodal Mielnika, gdzie w ręce pograniczników wpadło 4 Afgańczyków. Z kolei na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki SG w Narewce zatrzymano 7 obywateli Syrii, 5 obywateli Jemenu i Afgańczyka. Jedna osoba wróciła na Białoruś.

W Wielkanoc (9.04) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 31 osób, w tym 26 na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG Białowieża i 5 na odcinku Placówki SG Mielnik. W sumie funkcjonariusze SG zatrzymali 12 obywateli Syrii, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Jemenu i 2 obywateli Erytrei. Z kolei 10 cudzoziemców na widok patroli służb polskich wróciło na stronę białoruską.

Co więcej, w nocy na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki SG w Narewce 20-osobowa grupa agresywnych cudzoziemców rzucała kamieniami i gałęziami w patrole służb polskich.

- Nikomu nic się nie stało. Cudzoziemcy byli agresywni gdyż nie udało im się przekroczyć granicy - poinformowała Straż Graniczna.

W Wielką Sobotę (8.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi jedynie 28 osób, m.in. obywateli Armenii i Pakistanu. Na obszarze pod odpowiedzialnością Placówki SG w Krynkach jeden obywatel Kenii przeprawił się przez rzekę Świsłocz.

Tego dnia zatrzymano również kuriera - obywatel Gruzji przewoził 2 Afgańczyków. Wpadł nieopodal Czeremchy. Ponadto na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki SG w Narewce zatrzymano 2 obywateli Tadżykistanu, którzy przeprowadzali nielegalnie przez granicę imigrantów.

Podczas Wielkiego Piątku (7.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 59 osób, wśród których byli obywatele m.in. Kamerunu i Sudanu. Tego dnia na odcinku pod odpowiedzialnością Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach 4 osoby przeprawiły się przez rzekę Świsłocz.

W ręce pograniczników wpadło 3 kurierów. Pierwszy wpadł nieopodal Białowieży - Ukrainiec wiózł 5 Syryjczyków. Kolejni pomocnicy zostali zatrzymani w obszarze działania Placówki SG w Michałowie. Tam 2 Ukraińców przyjechało po 2 obywateli Iraku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1705 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39