Świetny występ Czykiera na MŚ w Eugene. Medal był tuż, tuż

2022.07.18 08:59
W nocy z niedzieli na poniedziałek (17-18.07) czasu polskiego rozegrana została wśród płotkarzy walka o medale mistrzostw świata. Złoto w biegu na 110 m przez płotki zgarnął Amerykanin Grant Holloway, a Damian Czykier był 4.
Fot: Paweł Skraba/PZLA

W tym roku, podczas lekkoatletycznych mistrzostw kraju, Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki ustanowił nowy rekord Polski (13,25 s), czym pokazał, że jest w naprawdę znakomitej formie. Białostoczanin świetną dyspozycję potwierdził również w Eugene. Na rozgrywanych w USA mistrzostwach świata niespełna 30-letni zawodnik zajął bowiem 4. miejsce, co - biorąc pod uwagę wspomniany dystans - jest najlepszym wyczynem w całej historii startów Polaków.

W kwalifikacjach Czykier osiągnął czas 13,37 s, który pozwolił mu w swojej grupie zająć 2. miejsce. W półfinałowej rywalizacji przedstawiciel Podlasia Białystok wypadł jeszcze okazalej, bo Czykier wykręcił wynik na poziomie 13,22 s, aczkolwiek rezultat ten nie będzie nowym rekordem Polski, gdyż został ustanowiony przy zbyt silnym i sprzyjającym wietrze.

W każdym razie Polak awansował do wielkiego finału, gdzie również poszło mu nieźle. Wprawdzie Czykier spóźnił nieco swój start, ale i tak zajął wysokie 4. miejsce, którego jeszcze nigdy w życiu - na imprezie takiej rangi - nie udało mu się osiągnąć. Złoto zgarnął Amerykanin Grant Holloway (13,03 s), srebro wywalczył inny reprezentant USA - Trey Cunningham (13,08 s) - natomiast na 3. pozycji uplasował się Hiszpan Asier Martinez (13,17 s).