Szał na 300+. Rodzice szybko składają wnioski

2023.07.10 10:06
Tylko w pierwszym tygodniu, w województwie podlaskim złożono 22,4 tys. wniosków o świadczenie 300+ z programu "Dobry start".
Szał na 300+. Rodzice szybko składają wnioski
Fot: Pixabay

Od 1 lipca liczba wniosków o świadczenie 300 plus z programu "Dobry start" przekroczyła 885 tys. Warto pamiętać o tym, że wnioski o to świadczenie można składać jedynie w formie elektronicznej, a pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

- W ramach programu "Dobry start" uprawnione osoby mogą wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Najszybszym i najprostszym sposobem jest skorzystanie z naszej aplikacji mZUS. Termin przyjmowania dokumentów potrwa do 30 listopada - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko, które uczy się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej lub innej placówce edukacyjnej. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, wymagany jest wiek od 20 do 24 lat. Rodzice, bez względu na dochód, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, długopisów, flamastrów i innego niezbędnego wyposażenia dla uczących się dzieci.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Jeśli rodzic wcześniej składał wniosek o świadczenie za pośrednictwem aplikacji lub PUE ZUS i otrzymał je, może na podstawie poprzedniego wniosku utworzyć nowy, pobierając wszystkie dane. W przypadku jakichkolwiek zmian można je wprowadzić.

- Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start — również przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Można tam sprawdzić status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Na portalu PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS-u w sprawie wniosku o świadczenie, taka jak wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, bądź decyzja odmawiająca przyznania – wyjaśnia rzeczniczka.

Tylko w pierwszym tygodniu, w województwie podlaskim złożono 22,4 tys. wniosków o świadczenie.

W ubiegłym roku szkolnym z programu "Dobry start" skorzystało około 4,7 mln dzieci w całym kraju, a w województwie podlaskim 130 tys. Łączna kwota wsparcia w ubiegłym roku wyniosła 1,4 mld zł, a w regionie ponad 39 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1110 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39