Szczepienie dzieci przeciw grypie. W regionie coraz więcej chętnych

2021.03.10 09:43
W sezonie 2020/2021, w skali kraju, tylko 1/3 rodziców skorzystała z możliwości zaszczepienia swoich dzieci przeciw grypie. Z kolei w naszym regionie zainteresowanie tą szczepionką nieznacznie, ale rośnie.
Szczepienie dzieci przeciw grypie. W regionie coraz więcej chętnych

Wirus grypy to duże niebezpieczeństwo dla dzieci. Mają one nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. Dlatego są narażone nie tylko na zachorowanie, ale także na groźne powikłania pogrypowe, takie jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie zatok obocznych nosa, drgawki gorączkowe i inne.

Nie dla szczepień

Mimo to, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, w sezonie 2020/2021, w skali kraju, tylko 1/3 rodziców skorzystała z możliwości zaszczepienia swoich dzieci przeciw grypie, a ponad 60% badanych zadeklarowało, że tego już nie wykona w tym sezonie.

Dlaczego? Rodzice podkreślają, że nie mają pewności co do skuteczności szczepionki (22%). Twierdzą, że dziecko nigdy nie przechodziło grypy (21%). Do tego dochodzą brak rekomendacji szczepienia ze strony pediatry (17%). Poza tym wiele osób całkowicie lekceważy grypę lub uważa, że to tylko przeziębienie, które może być niebezpieczne jedynie dla osób starszych.

Na Podlasiu rodzice się nie boją

Z kolei w naszym regionie zaszczepieniem dzieci przeciw grypie zainteresowanych jest coraz więcej osób. W 2019 r. zaszczepiono 1689 dzieci, a w ubiegłym roku o 219 więcej.

- Od 1 września 2020 r. szczepienia przeciwko grypie dzieci w wieku od 3 do 5 lat były w połowie refundowane. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo - zaznacza Paweł Buczko, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Rodzice, którzy zdecydowali się na zaszczepienie swoich pociech, jako główne powody swojej decyzji podają: profilaktykę, chęć uniknięcia powikłań pogrypowych oraz polecenie tego szczepienia przez lekarza pediatrę. Są także ci, którzy szczepią dzieci ze względu na zwiększone zagrożenie zakażenia w przedszkolu lub szkole. Jeszcze inni, aż 24% robią to, naśladując tym samym swoich znajomych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1224 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39