"Szczęście ty moje". Premiera filmu z udziałem reżysera Siergieja Łoźnicy [wideo]

2011.11.02 00:00
"Szczęście ty moje" to perfekcyjnie skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszym szczególe debiut fabularny znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy, który tym razem postanowił przedstawić portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka.
"Szczęście ty moje". Premiera filmu z udziałem reżysera Siergieja Łoźnicy [wideo]
Fot: materiały dystrybutora

Ze strzępów ich wspomnień Łoźnica tworzy opowieść o kraju, którego mieszkańcy całkowicie stracili moralny i emocjonalny balans, a ich życie stało się pasmem gwałtu, mordu i przemocy. Jak przyznaje reżyser, "Szczęście ty moje" oparte jest na faktach, a większość przedstawionych w filmie historii ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Film otrzymał nagrody na wielu festiwalach, m.in. w Cannes, Toronto, Mińsku, Soczi, Era Nowe Horyzonty.Siergiej Łoźnica urodził się w 1964 roku w Baranowiczach (dzisiejsza Białoruś). Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Wychowywał się w Kijowie. Ukończył Wydział Inżynierii i Matematyki na Politechnice w Kijowie. Przez kilka lat pracował w Instutucie Cybernetyki jako naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją. W 1991 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Rosyjskiego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Ukończył go w 1997 roku i od razu po studiach podjął współpracę z prestiżowym Studiem Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. W 2001 roku zdecydował się na wyjazd z rodziną do Niemiec. Większość filmów Łoźnicy prezentowana była na międzynarodowych festiwalch filmowych, a kilka z nich zdobyło prestiżowe filmowe nagrody na festiwalach w Oberhausen, Tel Awiwie, Madrycie, Karlowych Warach i w Krakowie, w tym: "Blokada" (Złoty Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym), "Rewia" (Złoty Róg na KFF), "Fabryka" (Grand Prix w Lyonie) i "Szczęście ty moje" (Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie).

Premiera filmu w Białymstoku odbędzie się w niedzielę, 6 listopada w kinie Forum. Początek o godz. 18. W premierze weźmie udział reżyser filmu - Siergiej Łoźnica.

andy

1362 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39