"Szczury" pozostają. Nadal będą kształcić techników

2015.02.23 00:00
Niemal legendarne już "Szczury" - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych na Antoniuku - będą nadal uczyły zawodu. Cofnięto uchwałę sprzed 3 lat, która wygaszała tamtejsze technika.
"Szczury" pozostają. Nadal będą kształcić techników
Fot: ZSOiT

W 2012 r. podjęto szereg działań, które - jak tłumaczył magistrat - miały zoptymalizować szkolnictwo ponadgimnazjalne w Białymstoku. Wśród nich były kontrowersyjne uchwały o likwidacji kilku szkół: ogólnokształcących i zawodowych, w tym wygaszenie naboru do Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Funkcjonujące tam IX LO miało pozostać (do tego samego budynku przeniesiono też X LO), ale technika już nie.

- Szkoła jest doskonale przygotowana, ma doskonałą bazę - argumentuje Agnieszka Rzeszewska. Radna PiS chciała, by ponownie rozpocząć nabór do techników.

- Czy w związku z tym, że mamy bazę, że mamy chęci, wzrośnie nam liczba kandydatów do szkół? - pytał odpowiedzialny za edukację zastępca prezydenta miasta Adam Poliński.
Jak mówił, uznano, że szkoły nie warto prowadzić, bo na działające tam kierunki w pierwszym naborze zgłaszało się po 6-9 osób. Jednocześnie podkreślał, że w Białymstoku będzie propagowany nabór do szkół zawodowych, ale do tych cieszących się największą popularnością wśród gimnazjalistów.

- Dlaczego jedni mają mieć 11 oddziałów, a inni 2. W najlepszych szkołach powinni uczyć się najlepsi - odpowiadała Rzeszewska i narzekała na duże szkoły, gdzie uczniowie mają zajęcia nawet do wieczora. Dodawała też, że po drugich naborach ZSOiT miała pełne klasy.

- Wiem, że to są kontrowersyjne decyzje. Przebijają się różne argumenty, ale oprócz cyferek są też ludzie - mówił pracujący w ZSOiT Zbigniew Pierzchała.

Ostatecznie radni 17 głosami "za" postanowili, że na Antoniuku, oprócz LO, nadal będą prowadzone nabory do techników.

- Szkoła bardzo się cieszy, teraz czekamy na nabór. Na pewno będą klasy ogólnokształcące i klasy technikum - technik organizacji reklamy, technik procesów drukowania - z decyzji radnych zadowolona jest dyrektor ZSOiT Beata Zadykowicz.
Jej placówka może przyjąć nawet 600 uczniów, dysponuje internatem na ponad 100 miejsc. Co ważne, szkoła jest wyremontowana.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

881 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39