Szkoła Podstawowa Nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubal - Zespół Szkół Nr 6

ul. Pietrasze 29
15-131 Białystok

tel. 85 675 04 51, 85 676 05 10
fax. 85 675 23 29
Czynne: PN - PT: 8.00 - 17.00
Karty płatnicze: nie
Ilość wyświetleń: 112217

GARŚĆ INFORMACJI O ZSOMS NR 3 „PIETRASZE” W BIAŁYMSTOKU
Historia Szkoły Podstawowej Nr 32 w Białymstoku rozpoczyna się 1.09.1968 r., kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie placówki. Kompleks szkolny, zaprojektowany na 600 uczniów, tworzyły: sala gimnastyczna, pracownie, 12 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, biblioteka, świetlica i kuchnia. W pierwszym roku szkolnym naukę rozpoczęło 461 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 14 nauczycieli. Kierownikiem, później dyrektorem placówki w latach 1968-1986 był Mirosław Puciłowski.

W roku 1986 dyrektorem na 1 rok został Wacław Małyszko, a w roku 1987 do kierowania szkołą powołano Lecha Szargieja. Nowy gospodarz przygotował reformatorski program rozwoju placówki, zawierający między innymi: kompleksową rozbudowę obiektu dydaktycznego i sportowego, wprowadzenie rozszerzonego zakresu działań edukacyjnych, obejmujących obowiązkową naukę języka angielskiego i pływania (począwszy od klas pierwszych), zorganizowanie narciarsko-badmintonowych klas sportowych oraz szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, kół przedmiotowych, artystycznych i sportowych.
Data 30 maja 1990 r. wiąże się z dwoma ważnymi dla szkoły wydarzeniami: otrzymaniem imienia mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" oraz ufundowanie sztandaru przez rodziców. Autorką sztandaru i pamiątkowej tablicy była uczennica szkoły Anna Maria Lebiedzińska.

W tym samym okresie została powołana Fundacja Szkoła XXI wieku "Przez sport i naukę w świat" oraz plan modernizacji i rozbudowy placówki, którego pomysłodawcą, realizatorem i inwestorem był dyrektor szkoły. Najpierw we wrześniu 1992 r. oddano do użytku budynek dydaktyczny, likwidując III i IV zmianę nauczania, a jesienią 1995 roku został przekazany do użytku kompleks sportowy z pełnowymiarową halą sportową, bieżnią tartanową i antresolą, dwoma basenami, siłownią, gabinetem odnowy biologicznej, pokojami gościnnymi (szkolny hotelik) itp.

Dzięki uprzejmości władz samorządowych Białegostoku, 1.09.2009 r. Szkoła Podstawowa Nr 32 i istniejące w tym samym budynku Publiczne Gimnazjum Nr 12 weszły w skład Zespołu Szkół Nr 6 w Białymstoku. W roku 2014 PG Nr 12 otrzymało sztandar i imię mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal".
Kolejne zmiany przyniósł 2020 r. Od 01.09.2020 r. funkcjonuje Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 „Pietrasze” w składzie: Szkoła Podstawowa Nr 32 oraz XII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Do spektakularnych osiągnięć szkoły ostatnich lat należy zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie "Super Ekspresu", OPTIMUSA, RMF FM pod patronatem Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego i Ministra Edukacji Narodowej oraz nagroda w postaci nowej pracowni komputerowej oraz uzyskanie miana "Super Szkoły 2000", najlepszej szkoły w Polsce. W roku 2003 szkoła zdobyła tytuł "Szkoły z klasą" w ogólnopolskiej akcji "Gazety Wyborczej" pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. Osiągnięcia sportowe szkoły każdy odwiedzający może obejrzeć zaraz po przekroczeniu jej progów. Są to tysiące pucharów, medali i dyplomów itd.,  które zdobyli uczniowie podczas zawodów i imprez wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych.
Przy naszej placówce działa UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "HUBAL" BIAŁYSTOK. Pierwsza grupa założycielska nowego klubu zebrała się 24.11.1994 r. Rejestracja stowarzyszenia nastąpiła 20.02.1995 r. Wcześniej, w roku 1992 z inicjatywy trenera Czesława Szwabczyńskiego zorganizowano na małej sali gimnastycznej pierwsze treningi badmintona.

Nasi badmintoniści i narciarze, a ostatnio również łucznicy, odnosili i wciąż odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, zdobywając liczne laury, nagrody i medale. W dorobku są Puchary Świata, medale w Mistrzostwach Europy i liczne tytuły Mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Dochowaliśmy się 14 osobo-startów olimpijskich: Robert Mateusiak, Nadia Zięba i Alesia Zajtsava w IO w Londynie 2012, Krzysztof Jakowczuk, Magda Konieczna i Paweł Lenkiewicz w MIO w Nankin 2014, Michał Rogalski w EIO w Baku 2015, Robert Mateusiak, Nadia Zięba i Adrian Dziółko w IO w Rio de Janeiro 2016, Paweł Śmiłowski, Michał Rogalski i Lech Szargiej w EIO w Mińsku 2019 oraz Hanna Popko w MIO w Lozannie 2020.  UKS Hubal Białystok należy do najlepszych badmintonowych klubów Polski.

W ostatnich latach spore zamieszanie w Polsce zrobiła formacja taneczna Edyty Jerończuk pod nazwą ATOM, zdobywając liczne laury nie tylko na parkietach Polski. Na uwagę zasługują starty w Mistrzostwach Świata i ciągła chęć podnoszenia swoich umiejętności. Formacja stanowiła przez 19 lat sekcję naszego klubu sportowego.
Sukcesywnie realizowane są nowe projekty: wybudowano wypożyczalnię nart i rowerów, halę badmintonową, trasę narciarską w Lesie Pietrasze. W planach na przyszłość przed szkołą stoi kolejne wyzwanie:  powstanie ośrodka olimpijskiego w narciarstwie biegowym (badmintoniści już mają) oraz starty w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich (także młodzieżowych i Europejskich).

Dlaczego do nas? Dlatego, że nasza szkoła to:

 • świetna, kreatywna i innowacyjna kadra pedagogiczna;
 • niezwykle twórcza Rada Rodziców;
 • urozmaicony program zajęć sportowych, w tym bardzo bogata oferta zajęć sportowych i pozasportowych;
 • obiekt sportowy z dwoma pływalniami, dwoma halami sportowymi, siłownią i zapleczem noclegowym;
 • tor igielitowy do letniego treningu narciarstwa biegowego, nowopowstała wypożyczalnia nart i rowerów oraz profesjonalny sprzęt do przygotowania tras narciarskich w okresie zimowym;
 • pewność w wychowaniu MISTRZA SPORTU w narciarstwie, badmintonie i łucznictwie;
 • centra multimedialne w szkolnej czytelni oraz pracowniach informatycznych  z możliwością korzystania z internetu;
 • sklepik szkolny oferujący wartościowy asortyment sprzedaży artykułów spożywczych;
 • szkoła środowiskowa jako poważna alternatywa dla komputera, telewizji i ulicy, co daje szanse korzystania przez dzieci i młodzież z osiedla z pomieszczeń szkoły w ramach zajęć własnych;
 • atrakcyjne położenie szkoły w sąsiedztwie Lasu Pietrasze i perspektywa 25 km tras narciarsko-rowerowo-biegowych o różnym przeznaczeniu;
 • zajęcia warsztatowe dla rodziców;
 • możliwość organizowania zajęć i imprez plenerowych;
 • promocyjne ceny karnetów na pływalnię dla uczniów naszej szkoły i ich rodzin (w tym nauka pływania) itd.

Oferujemy:

 • naukę języka angielskiego od klasy I w wymiarze 2 godzin tygodniowo, języka rosyjskiego w klasach V i VI oraz dla chętnych w klasach starszych, a także języka niemieckiego w klasach VII-VIII oraz w liceum;
 • obowiązkową naukę pływania w ramach zajęć wychowania fizycznego dla uczniów szkoły podstawowej oraz dla chętnych uczniów z klas starszych;
 • dla chętnych grup, naukę tańca towarzyskiego w klasach I - III w wymiarze 1 godziny tygodniowo;
 • zajęcia wychowania fizycznego na swoich obiektach sportowych, gimnastykę korekcyjną na hali i na pływalni;
 • klasy sportowe i mistrzostwa sportowego o specjalności badmintonowo-narciarskiej;
 • duży wybór zajęć sportowych pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów: narciarstwa biegowego, badmintona, lekkiej atletyki, pływania, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, unihokeja, piłki nożnej, łucznictwa, tenisa stołowego, tańca towarzyskiego, tańca nowoczesnego i innych;
 • świetne, mistrzowskie wzorce osobowościowe zarówno w sporcie, jak i w innych dziedzinach życia;
 • możliwość uczestniczenia w terapii pedagogicznej, opiekę psychologa i pedagoga szkolnego, konsultacje ze specjalistą z zakresu logopedii;
 • stałą współpracę z Filharmonia Białostocką w zakresie edukacji muzycznej;
 • znakomite wsparcie "pomysłów" uczniowskich przez konstruktywną Radę Rodziców ZSOMS Nr 3 „Pietrasze” w Białymstoku;
 • opiekę i bardzo ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej w godzinach od 7.00 do 17.00;
 • tanie i smaczne (najlepsze w regionie) obiady w stołówce szkolnej;
 • organizację różnorakiego wypoczynku podczas ferii zimowych i wakacji jak półkolonie specjalistyczne, obozy sportowe i wypoczynkowe, rajdy itp.
 • szeroki wybór pozasportowych zajęć pozalekcyjnych oraz wyjścia do kin, teatrów, muzeów, galerii, wycieczki turystyczne itp.

 

Szkoła Podstawowa Nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubal - Zespół Szkół Nr 6
Szkoła Podstawowa Nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubal - Zespół Szkół Nr 6
Szkoła Podstawowa Nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubal - Zespół Szkół Nr 6
Szkoła Podstawowa Nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubal - Zespół Szkół Nr 6
W przypadku kontaktu z firmą (instytucją) prosimy o poinformowanie, że dane znalazłeś na BiałystokOnline.pl.
Pomoże to w promowaniu Internetu jako efektywnego medium. Dziękujemy!
GALERIA
Brak informacji.
Brak informacji.
Brak informacji.
Brak informacji.
OPINIE
548 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39