Szpitale w oku cyklonu. Będą przekształcenia i placówki tymczasowe

2020.10.19 14:24, Aktualizacja: 2020.10.20 13:57
Szpitale czeka sporo zmian. Celem jest zwiększenie liczby łóżek dla osób z koronawirusem. Szpitale powiatowe w Bielsku Podlaskim i Augustowie mają być przekształcone w placówki przeznaczone do leczenia osób z koronawirusem.
Szpitale w oku cyklonu. Będą przekształcenia i placówki tymczasowe
Fot: KPRM

Część szpitali powiatowych zostanie przekształcona w placówki zakaźne. W każdym mieście wojewódzkim powstać mają szpitale tymczasowe. Natomiast oddziały internistyczne w szpitalach wojewódzkich w całości lub w znacznym stopniu zostaną dostosowane do potrzeb pacjentów z COVID-19. Poza tym opracowywana jest lista szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek - to najnowsze wieści, które płyną z Ministerstwa Zdrowia i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Mamy 3 strumienie prac - szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń - wskazał Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Minister Niedzielski zapowiedział również, że "jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów".

W całym kraju osoby z koronawirusem zajęły ok. 8 tys. łóżek. W woj. podlaskim 316 na 518 dostępnych.

Pomysł przekształcania szpitali powiatowych nie podoba się posłowi Krzysztofowi Truskolaskiemu:
- Wojewoda przekształca szpitale powiatowe w Bielsku Podlaskim i Augustowie w placówki przeznaczone do leczenia osób z koronawirusem. Oznacza to, że mieszkańcy tych miast będą pozbawieni dostępu do szpitali. Pacjenci mają być przewiezieni do sąsiednich placówek medycznych. Zamierzam wystosować pilną interwencję poselską w tej sprawie. Gdzie będą leczono osoby z innymi chorobami? Czyżby sytuacja z koronawirusem w województwie podlaskim była aż tak zła? - bije na alarm poseł Platformy Obywatelskiej.

Decyzje o przekształceniu szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie wojewoda wyda najpóźniej we wtorek (20.10).

AKTUALIZACJA

To już pewne. Do szpitali w Bielsku Podlaskim oraz Augustowie trafiali będą wyłącznie pacjenci zakażeni COVID-19. Natomiast chorzy z tych regionów będą przyjmowani odpowiednio w szpitalach w Hajnówce i Siemiatyczach oraz w szpitalach w Grajewie i Suwałkach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39