Sztuka ma wiele oblicz

2007.05.28 00:00
22. Dni Sztuki Współczesnej zawładnęły miastem przez blisko dwa tygodnie. Festiwal gościł krajowe teatry, osobowości sceny muzycznej i literatury. Nie zabrakło również malarstwa, niezależnego kina, sztuki teledysku oraz akcji ulicznych.

Swój chrzest bojowy przeszły magazyny wojskowe przy ul. Węglowej, trafnie nazywane WęglOFFką, gdzie odbyła się największa część festiwalowych atrakcji: od wystawy surrealistycznych prac artysty z Bremy o westernowym pseudonimie - Kinki Texas, przez video performance Szeptuchy osadzony w tradycyjnych podlaskich wierzeniach i zabobonach zilustrowany koncertem SHOFAR z Mikołajem Trzaską i Macio Morettim, kończąc na projekcjach filmów z festiwalu Objazdowa Etiuda oraz clipach Chrisa Cunninghama i Maćka Szupicy. Dużo przestrzeni, świetny stan techniczny, bliskość centrum i odpowiedni klimat do alternatywnych poczynań - to największe plusy tego miejsca.

W Famie, tradycyjnej festiwalowej kawiarni, toczyły się rozmowy o literaturze i rozbrzmiewały koncerty. Ignacy Karpowicz i Szymon Hołownia promowali swoje najnowsze książki, natomiast Pogodno - artystyczny manifest OPherafolia. Przed Famą i kinem Forum tapowano wiersz chodnikowy. W festiwal zaangażowała się również Galeria Arsenał, w której wernisaż obrazów Leona Tarasewicza rozpoczął festiwalowy maraton.

Ostatnim weekendem imprezy zawładnęły teatry: z Katowic, Warszawy, Poznania. Zaproponowano i biletowane spektakle w Akademii Teatralnej, kinie Forum oraz drezynowni PKP, i przedstawienia na wolnym powietrzu - na placu przed Teatrem Dramatycznym i dziedzińcu BOK-u.

22. Dni Sztuki Współczesnej zorganizował Białostocki Ośrodek Kultury przy wsparciu m.in. Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

andy

901 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39