Szykują się zmiany w opłatach za drugi kierunek

2014.02.26 00:00
Student będzie z góry wiedział, czy musi płacić za drugi kierunek studiów – to plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort proponuje też podwojenie liczby studentów uprawnionych do bezpłatnego drugiego kierunku: z 10 do 20%.
Szykują się zmiany w opłatach za drugi kierunek
Fot: JK
Pedagogika na UwB jako drugi kierunek kosztuje 8 tys. zł rocznie

Obecnie obowiązuje zasada, że 10% studentów, którzy spełniają kryteria otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów, może studiować bezpłatnie drugi kierunek.

Osoba rozpoczynająca drugi kierunek nie wie teraz, czy będzie musiała za niego zapłacić, bo dopiero uzyskanie odpowiednich wyników na każdym roku studiów w ramach drugiego kierunku zwalnia z opłaty za dany rok.
- Uważam, że jest to nie fair w stosunku do obywateli, do studentów, dlatego planowana jest zmiana w zapisach, aby osoby, które rozpoczynają drugi kierunek, podejmowały racjonalną decyzję i od razu wiedziały, czy muszą za niego zapłacić - mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Resort zaproponuje posłom zmiany w nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, nad którą trwają prace w Sejmie tak, by studenci zaczynający studia na drugim kierunku od razu wiedzieli, czy będą musieli za niego płacić. Liczyć się będą wyniki na pierwszym kierunku, a zwolnienie z opłat na dodatkowym będzie dotyczyć całego toku studiów I stopnia.

Rozwiązanie zostanie dziś (26.02) poddane debacie z naukowcami podczas obrad Okrągłego Stołu Humanistyki, będą też konsultowane z przedstawicielami uczelni i studentami.

Sprawdź, ile kosztuje drugi kierunek na białostockich uczelniach: To już pewne: drugi kierunek studiów płatny. Cenniki białostockich uczelni

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39